Lipa drobnolistna (Tilia cordata Mill.)

Rodzina: Lipowate - Tilliaceae

Polskie nazwy regionalne:

Lipa, lipa małolistna, lipina

Nazwy rośliny w językach obcych:

ang.: Small-leaved linden
am.: Littleleaf linden
franc.: Tilleul à petites feuilles
niem.: Winter-Linde, Stein-Linde, Kleinblättrige Linde
Opis botaniczny rośliny

Opis rośliny:

Drzewo, do 30 m wysokości, o zaokrąglonej koronie. Kora, oliwkowobrązowa. Liście sercowatoowalne, brzegiem piłkowane, z wierzchu ciemnozielone, od spodu sinawe. Kwiaty wonne, żółtawe, zebrane w wieloramienną wierzchotkę. kwitnie od czerwca do lipca. Owoc - kulisty orzeszek.

Występowanie zioła w Polsce:

Lasy i zarośla. Często sadzona na przydrożach, w parkach i ogrodach.

I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII

Napar z kwiatów - w chorobach gorączkowych, grypie, anginie, zapaleniu oskrzeli, astmie oskrzelowej, nieżytach jamy ustnej i gardła, w stanach napięcia nerwowego, w nadpobudliwości nerwowej, dolegliwościach żołądka i jelit, w kolce jelitowej, biegunkach, chorobach nerek i pęcherza, w zawrotach głowy i chorobach reumatycznych.
Napar z kwiatów lipy jest zalecany przede wszystkim dzieciom i osobom w podeszłym wieku jako lek napotny.

Przymoczki nasączone naparem z kwiatów są pomocne w stanach zapalnych skóry, służą do pielęgnacji i wygładzania cery (usuwają plamy, piegu)

Kąpiele z dodatkiem naparu z kwiatów są zalecane w lekkich stanach zapalnych, podrażnieniu i świądzie skóry, działają odprężająco (pozostawiają przyjemny miodowy zapach).

Działanie surowca zielarskiego

Działanie surowców roślinnych:

żółciopędne, moczopędne, napotne, pobudzające wydzielanie soków trawiennych, powlekające, przeciwgorączkowe, przeciwzapalne, rozkurczowe, uspokajające

Podstawowe związki chemiczne:

garbniki, kwasy organiczne, olejek eteryczny (w nim m. in. farnezol, geraniol, eugenol), tylirozyd, witaminy, węglowodory, związki flawonoidowe (głównie glikozydowe, pochodne kwercetyny, kemferolu i akacetyny), śluzy

Komentarze użytkowników: Dodaj komentarz

Brak komentarzy