01

gru 12

Ruta zwyczajna
Ruta zwyczajna - Źródło

Ruta zwyczajna

(Ruta graveolens L.)

Rodzina:

Rutowate

Nazwy regionalne:

Rita, rita dzika, ruta ogrodowa, ruta ostrowonna, ruta zielona, rutka

Czas zbioru:
  • Ziele (ulistnione pędy) zbierane od końca czerwca do początku września
  • Młode listki zbierane od końca czerwca do początku września

Wygląd:

Bylina, od 20 do 90 cm wysokości, o bardzo silnym zapachu. Łodyga sinozielona, rozgałęziona, dołem zdrewniała. Liście niebieskawozielone, podwójnie lub potrójnie pierzastosieczne, o wąskich, zaostrzonych listkach, w nich zbiorniczki olejkowe. Kwiaty zielonożółte, zebrane w gęste baldachokształtne kwiatostany. Każdy końcowy kwiat ma pięć, pozostałe boczne zazwyczaj cztery płatki korony, wygięte w kształcie łyżki. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Owocem jest torebka o czterech bądź pięciu garbach.

Występowanie:

Pochodzi z basenu Morza Śródziemnego. W Europie Środkowej uprawiana w ogrodach i na plantacjach. Spotykana również zdziczała, zwłaszcza w pobliżu upraw winorośli.

Zastosowanie:

  • Odwar wodny z ziela – w kurczach żołądka, jelit i dróg żółciowych, w zaburzeniach trawiennych, wzdęciach, bólach brzucha, zmniejszonym wytwarzaniu żółci oraz jako środek pomocny w nadciśnieniu tętniczym krwi, nadpobudliwości nerwowej, migrenie, zaburzeniach krążenia obwodowego, w miażdżycy, kruchości i przepuszczalności włosowatych naczyń krwionośnych, w łuszczycy, bielactwie

  • Wyciąg alkoholowy z ziela ma podobne zastosowanie jak odwar wodny

  • Zastosowanie kulinarne
    Świeże lub suszone listki można używać jako przyprawę do sosów, pieczeni, sałatek, surówek. Dodaje się je tuż przed podaniem potrawy.

Preparatów z ruty nie wolno stosować podczas ciąży, w owrzodzeniach przewodu pokarmowego i nadkwaśności.Świeża ruta wykazuje działanie uczulające, powodujące wypryski i zaczerwienienie skóry. Jej surowce należy zbierać w rękawiczkach.

Kategorie przepisów