04

maj 13

Dynia zwyczajna
Dynia zwyczajna. Zbiory własne.

Dynia zwyczajna

(Cucurbita pepo L.)

Rodzina:

Dyniowate

Nazwy regionalne:

Bania, baniowe pestki, dynia, korbal, kordal

Czas zbioru:
 • Nasiona, pozyskiwane we wrześniu i w październiku
 • Miąższ owoców, pozyskiwany we wrześniu i w październiku

Wygląd:

Roślina jednoroczna. Łodyga płożąca się lub wznosząca, do 10 m długości. Liście naprzeciwległe, duże, do 30 cm szerokości, sercowate, długoogonkowe, brzegiem nierówno płytko ząbkowane, o pięciu wrębnych klapach. Kwiaty duże, do 10 cm szerokości, złocistożółte, lejkowate, pojedyncze, wyrastające w kątach liści. Płatki korony zrośnięte dzwonkowato, z pięcioma ogonkami. Kwiaty są jednopłciowe, ale występują na jednej roślinie – męskie w baldachokształtnych kwiatostanach w pachwinach liści, żeńskie pojedynczo. Kwitnie od czerwca do września. Owocami są jagody o kształcie kulistym, gruszkowatym, cylindrycznym lub dyskowatym, w zależności od odmiany. Mogą mieć kolor żółty, pomarańczowy lub zielony. Posiadają twardą grubą skorupę i włóknisty miąższ z licznymi białawymi nasionami. Mogą osiągać nawet 60 cm średnicy. Owocuje od sierpnia do października.

Występowanie:

Uprawiana. Jako roślina użytkowa sprowadzona z Ameryki Środkowej. Może zdziczeć w pobliżu ogrodów.

Zastosowanie:

 • Sproszkowane nasiona , pozbawione łupin nasiennych:
  – suszone (podane w mleku) są stosowane w stanach zapalnych gruczołu krokowego, przewlekłych dolegliwościach żołądka, wątroby i nerek oraz w cukrzycy
  – świeże są pomocne w zwalczaniu robaków jelitowych (tasiemce, glisty, owsiki).

 • Zastosowanie kulinarne
  Miąższ z owoców (w każdej postaci: surowy, pieczony, gotowany) jest pomocny w dolegliwościach żołądka, wątroby, nerek i pęcherza moczowego, w skąpym wydzielaniu moczu, cukrzycy, chorobie wieńcowej, zaparciach, zaburzeniach przemiany materii.
  Miąższ dyni jest środkiem dietetycznym. Sporządza się z niego: soki, dżemy, marmolady, marynaty i inne potrawy.
  Nasiona (łuskane) spożywa się bezpośrednio.

Kategorie przepisów