01

lis 12

Glistnik jaskółcze ziele
Kwiat glistnika. Gliwice, woj. śląskie. Zbiory własne

Glistnik jaskółcze ziele

(Chelidonium maius L.)

Rodzina:

Makowate

Nazwy regionalne:

Alelujka, celidonia, cencelia, cendalia, cyndalia, cyngalia, glistewnik, glistnik pospolity, glistnik większy, glistownik, gliśnik, glizdownik, hładysznyk, jaskółcze gniazdo, jodyna, kurza ślepota, niedospad, psi mlecz, rostopaść, samozełeń, sapun, sobacza lilija, ziele od brodawek, złornik, żółcieniec, żółcień, żółtak, żółtnik

Czas zbioru:
  • Ziele (młode pędy), pozyskiwane w pełni kwitnienia

Wygląd:

Bylina, od 30 do 70 cm wysokości, z sokiem mlecznym barwy pomarańczowej. Łodyga wysoka, widlasto rozgałęziona, owłosiona. Liście słabo owłosione, naprzemianległe, pierzastosieczne, o listkach jajowatych lub podłużnie jajowatych, brzegiem nierówno głęboko wcinanych, od spodu sine. Kwiaty żółte, zebrane w luźno utworzone baldaszki na końcu łodygi. Składają się z dwóch jajowatych listków kielicha i czterech jajowatych płatków korony, szerokości 1,5-2 cm. Kwitnie od maja do października. Owocem jest wąska torebka. Roślina trująca!

Występowanie:

Rumowiska, ugory, pustkowia, przydroża, nieużytki, zagajniki, zarośla, żywopłoty. Na żyznych i wilgotnych glebach.

Zastosowanie:

  • Odwar wodny z ziela – w dolegliwościach wątroby i nerek, zapaleniu pęcherzyka żółciowego, kamicy żółciowej, bólach brzucha, kolce jelitowej i wątrobowej, w przewlekłym suchym kaszlu, chorobach narządów płciowych u kobiet, bolesnym miesiączkowaniu, puchlinie wodnej, migrenie, chorobach reumatycznych.

  • Wyciąg alkoholowy z ziela ma podobne działanie, jak odwar wodny.

  • Przymoczki nasączone sokiem z ziela służą do usuwania kłykcin, kurzajek, brodawek, są pomocne w leczeniu grzybic skóry, łuszczycy, trudno gojących się ran i uszkodzeń skóry.

  • Inne
    W średniowieczu alchemicy twierdzili, że z soku tej rośliny potrafią wytworzyć złoto.

Preparaty z glistnika przyjmowane doustnie mogą być stosowane jedynie w porozumieniu z lekarzem fitoterapeutą.Preparatów z glistnika nie należy stosować przy jaskrze.

Kategorie przepisów