21

lip 11

Arnika górska
Arnika górska. Autor: Hans Hillewaert - Źródło

Arnika górska

(Arnica montana L.)

Rodzina:

Złożone

Nazwy regionalne:

Anielskie ziele, arlinka, arnika, drzewojad, korzeń magiczny, kupalnik, kupalnik górski, omieg, podkomornik, pomornik, pomórnik, pomornik lekarski, tran, tranek, tranek angielski, tranek górski, trank, wierzkowisko, wilcze ziele

Czas zbioru:
  • Koszyczki kwiatowe, pozyskiwane w początkowym okresie kwitnienia

Wygląd:

Bylina, do 50 cm wysokości. O aromatycznym zapachu. Łodyga ogruczolona, zwykle nie rozgałęziona. Liście dolne zebrane w różyczkę, grube, odwrotnie jajowate, całobrzegie, nieco owłosione. Koszyczki kwiatowe duże, pojedyncze. Kwiaty złocistożółte. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Owoc – niełupka, z puchem kielichowym.

Występowanie:

Łąki, połoniny, obrzeża lasów w górach. Na niżu rzadko spotykana.
Roślina chroniona!

Zastosowanie:

  • Odwar z kwiatów – w niedociśnieniu tętniczym krwi, niedokrwieniu kończyn (choroba Buergera) i mózgu, jako środek wzmacniający i uszczelniający naczynia włosowate, zapobiegający przekrwieniom, wybroczynom, zakrzepom żylnym, zmniejszający obrzęki i wysięki, pomocny w owrzodzeniach troficznych, czyraczności, w słabym wydzielaniu soków żołądkowych i żółci, krwawieniach poporodowych, owrzodzeniach żołądka i dwunastnicy, wstrząsach mózgu, w okresie przekwitania.

  • Wyciąg alkoholowy z kwiatów ma podobne zastosowanie jak odwar, jednak o nieco silniejszym działaniu.

  • Przymoczki nasączone wyciągiem alkoholowym z kwiatów – w dolegliwościach reumatyczno-artretycznych, nerwobólach, bólach barków, obrzękach pourazowych, krwiakach podskórnych, stłuczeniach, owrzodzeniach, oparzeniach, żylakowatości podudzi, egzemach, po ukąszeniach przez owady.

Preparaty z arniki można stosować jedynie w porozumieniu z lekarzem fitoterapeutą.Kwiatów z arniki nie wolno przyjmować doustnie w stanach zapalnych żołądka i jelit, krwawieniach wewnętrznych, stanach pozawałowych. Zewnętrznie należy unikać - w otwartych ranach, oparzeniach III stopnia, obtarciach naskórka, ostrych stanach zapalnych skóry.

Kategorie przepisów