01

cze 12

Jeżyna fałdowana
Jeżyna fałdowana - Źródło

Jeżyna fałdowana

(Rubus plicatus W. et N.)

Rodzina:

Różowate

Nazwy regionalne:

Bromberen, czarna malina, czernica, jeżyna właściwa, ostrężyna, ostrężnica

Czas zbioru:
 • Liście, zbierane od maja do sierpnia
 • Owoce, zbierane w sierpniu i we wrześniu

Wygląd:

Krzew, od 50 cm do 2 m wysokości. Pędy płożące się lub silnie łukowato opadające, kanciaste, kolczaste, kolce średniej wielkości, w różnym kształcie, nieco wygięte, są w stanie przyczepić się do różnych powierzchni. Liście nieparzystopierzaste, złożone z 3-7 eliptycznych listków, brzegiem piłkowanych, od spodu białofilcowate. Kwiaty białe lub różowe, pięciodzielne, zebrane w wiechokształtne kwiatostany. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Owoc czarny owoc złożony z wielu błyszczących kulistych pestkowców, kształtem przypominający owoc maliny. Owocuje od sierpnia do września.

Występowanie:

Pospolita na całym niżu i niższych partiach górskich. Rośnie w lasach, zaroślach, na miedzach, skarpach, przydrożach, pustkowiach. Często występuje masowo.

Zastosowanie:

 • Napar z liści – w zaburzeniach oraz schorzeniach żołądka i jelit różnego pochodzenia, w stanach zapalnych i nieżytach przewodu pokarmowego, w biegunkach, bólach brzucha, wzdęciach, zgadze, cukrzycy, nadmiernej fermentacji jelitowej, grypie, przeziębieniach, chorobach reumatycznych i gorączkowych, zaburzeniach przemiany materii, stanach zapalnych jamy ustnej i gardła (jako płukanka), anginie, słabych krwawieniach wewnętrznych, bezsenności.

 • Okłady -kataplazmy z papki z liści są pomocne w dolegliwościach reumatyczno-artretycznych i nerwobólach.

 • Sok z owoców – w chorobach gorączkowych, jako środek napotny i dietetyczny.

 • Przymoczki nasączone sokiem z owoców działają regenerująco na skórę twarzy, nadają jej jędrny, zdrowy wygląd

 • Zastosowanie kulinarne
  Owoce jeżyny można spożywać w każdej postaci. Świeże są cennym surowcem dietetycznym, a robi się z nich takie przetwory, jak: soki, dżemy, kompoty, marmolady, wina, nalewki.
  Z liści sporządza się herbatkę leczniczą.

Kategorie przepisów