27

cze 12

Kminek zwyczajny
Kminek zwyczajny - Źródło

Kminek zwyczajny

(Carum carvi L.)

Rodzina:

Baldaszkowate

Nazwy regionalne:

Hanyż polny, karba, karolek, karulek, korba, korbel, kordybonek, kmin, kmin polski, kminek polny, kminek pospolity, kminel

Czas zbioru:
 • Owoce (w pełni dojrzałe), zbierane od lipca do września
 • Świeże listki

Wygląd:

Roślina dwuletnia, od 30 do 80 cm wysokości, o charakterystycznym intensywnym zapachu, wydająca w pierwszym roku wrzecionowaty korzeń i rozetę liści, w drugim łodygę nagą, dętą, gałęzistą, podłużnie żeberkowaną. Liście potrójnie pierzastosieczne, o odcinkach równowąskich, ogonek rozciągnięty w pochwę, z której wyrastają dwa listki pierzaste. Kwiaty małe, białe lub różowawe, zebrane z około 8-15 baldaszków w duże baldachy. Kwitnie od kwietnia do czerwca. Owocami są małe dwurozłupnie w kształcie sierpa, rozpadające się na dwie niełupki, rozprzestrzeniające woń kminku.

Występowanie:

Pospolity. Rośnie na łąkach, miedzach, pastwiskach. Często uprawiany jako przyprawa.

Zastosowanie:

 • Odwar z owoców – w zaburzeniach trawiennych, niedostatecznym wydzielaniu soków żołądkowych i żółci, w atonii jelit, bólach brzucha, wzdęciach, zaparciach, kolce jelitowej.
  Odwar z owoców kminku jest lekiem zalecanym przede wszystkim dzieciom i osobom w podeszłym wieku w dolegliwościach trawiennych.

 • Zastosowanie kulinarne
  Owoce kminku (całe lub zmielone) służą jako przyprawa do chleba i innego pieczywa, potraw mięsnych i rybnych, wędlin, zup, warzy kapustnych, sałatek, niektórych gatunków sera i likierów.
  Drobno posiekane świeże listki kminku można dodawać do zup, sałatek, twarożku lub podawać dzieciom bezpośrednio na kanapkach.
  Korzenie dodaje się do surówek i sałatek.

Kategorie przepisów