09

maj 12

Majeranek ogrodowy
Majeranek ogrodowy - Źródło

Majeranek ogrodowy

(Origanum majorana L. (Majorana hortensis Mnch.))

Rodzina:

Wargowe

Nazwy regionalne:

Kiełbasiane ziele, kiełbaśnik, kołdunowe ziele, lebiodka majeranek, majeran, majeranek, majeran ogrodowy, majeronek, majoran, marjanek, laścinica

Czas zbioru:
  • Ziele, pozyskiwane w okresie kwitnienia

Wygląd:

Roślina jednoroczna lub dwuletnia, od 20 do 60 cm wysokości. Pędy gęste, szaro owłosione. Łodyga wznosząca się lub rozesłana, prosta, rozgałęziona. Liście naprzeciwległe, jajowate, całobrzegie lub tępo ząbkowane, o krótkim szarym owłosieniu. Liście zawierają gruczoły z olejkiem – jasne plamy widoczne gołym okiem. Roztarte mają silnie aromatyczną woń. Kwiaty drobne, białe lub różowe, ukształtowane jako kwiaty wargowe, od jednego do trzech osadzone w pachwinach okrągłych liści, zebrane okółkowo w szczytowe, gęste, kłosowate główki. Liście nośne widoczne nawet przy rozwiniętym kwiatostanie. Kwitnie od lipca do września. Kwitnie od lipca do sierpnia. Owoc – rozłupnia.

Występowanie:

Pochodzi z basenu Morza Śródziemnego. Uprawiany jako roślina lecznicza i przyprawowa. Rzadko dziki.

Zastosowanie:

  • Napar z ziela – w nieżytach przewodu pokarmowego, w zaburzeniach trawiennych, zwłaszcza atonii jelit, w braku łaknienia, wzdęciach, braku miesiączkowania, pomocny przy kaszlu i astmie

  • Przymoczki nasączone odwarem z ziela łagodzą stany zapalne skóry

  • Kąpiele z dodatkiem odwaru z ziela działają odkażająco i odprężająco, są pomocne w stanach zapalnych skóry, sromu, drobnych dermatozach, przeziębieniu i reumatyzmie (jest stosowany w płynach do kąpieli)

  • Zastosowanie kulinarne
    Majeranek to roślina przyprawowa o szerokim zastosowaniu w naszej kuchni. Świeże i suche ziele dodaje się do zup, sosów, sałatek, mięs, ryb oraz drobiu. Majeranek może zastępować sól i pieprz, co ma duże znaczenie w diecie bezsolnej w chorobach nerek i serca.

Kategorie przepisów