25

gru 12

Oczar wirginijski
Oczar wirginijski - Źródło

Oczar wirginijski

(Hamamelis virginiana)

Rodzina:

Oczarowate

Czas zbioru:
  • Młode liście
  • Kora

Wygląd:

Krzew do 7 m wysokości. Liście szeroko jajowate, lekko ząbkowane. Kwiaty o delikatnym zapachu, osadzone pojedynczo do pięciu w pachwinach liści, żółte, o cieniutkich, miękkich płatkach korony. Kwiaty otwierają się późną jesienią, od października do grudnia, pod koniec okresu opadania liści. Owocami są suche, zdrewniałe torebki, które po dojrzeniu pękają i wystrzeliwują nasiona. Owocuje od czerwca do sierpnia.

Występowanie:

Pochodzi z Ameryki Północnej i Azji Wschodniej oraz z Kaukazu. W Polsce sadzona jako krzew ozdobny w parkach i ogrodach.

Zastosowanie:

  • Odwar z liści i kory stosowany jest przy zapaleniach jamy ustnej, biegunkach, dolegliwościach menstruacyjnych, krwotokach

  • Inne
    Oczar używany jest do produkcji balsamów, kremów, toników i maseczek regenerujących, ujędrniających i odmładzających skórę.

  • Okłady , maści, żele stosuje się w ranach, stłuczeniach, obrzękach, ukąszeniach owadów, oparzeniach, poparzeniach słonecznych, hemoroidach, bólach reumatycznych stawów i kręgosłupa, nadwyrężeniu i bólach mięśni, stanach zapalnych skóry i błon śluzowych, guzkach krwawniczych, czyrakach, żylakach, upławach, egzemach, grzybicy, podrażnieniach skóry po depilacji i goleniu, do płukania jamy ustnej, pędzlowania dziąseł, jako środek przeciwbakteryjny

Surowce zielarskie pozyskuje się tylko z roślin rosnących naturalnie. Rośliny rosnące w Polsce nie są stosowane leczniczo.

Kategorie przepisów