21

maj 12

Marchew siewna
Liście marchwi, Kochcice, woj. śląskie. Zbiory własne

Marchew siewna

(Daucus carota L. ssp. sativa (Hoffm.) Arcangeli)

Rodzina:

Baldaszkowate

Nazwy regionalne:

Karota, karotka, marchew, marchew dzika, marchew ogrodowa, marchew zwyczajna, marchewka, marchwica, ptasie gniazdo.

Czas zbioru:
  • Świeże korzenie spichrzowe pozyskiwane w okresie kwitnienia rośliny
  • Nasiona zbierane we wrześniu i październiku

Wygląd:

Roślina dwuletnia,do 2 m wysokości, o grubym, żółtopomarańczowym korzeniu. Łodyga rozgałęziona. Liście owłosione, o przyjemnym zapachu, w ogólnym zarysie podłużne, potrójnie lub poczwórnie pierzastosieczne. Kwiaty białe, zebrane w baldach złożony. Kwitnie od czerwca do września. Owoc – szczeciniasta rozłupka.

Występowanie:

Uprawiana.

Zastosowanie:

  • Sok z korzeni – w zaburzeniach trawiennych, w stanach niedożywienia, anemii, miażdżycy, cukrzycy, żółtaczce, chorobach wątroby i nerek, dnie, gruźlicy, chorobach reumatycznych, krwawieniach wewnętrznych oraz jako środek pobudzający rozwój bakterii jelitowych, regulujący ruch robaczkowy jelit i stolce, odtruwający, przeciwdziałający biegunkom, zwiększający odporność organizmu.
    Sok z marchwi oraz utarte świeże korzenie są zalecane przede wszystkim dzieciom. Podaje się je w zaburzeniach trawiennych niemowlętom, zwłaszcza gdy nie są karmione mlekiem matki, a także małym dzieciom i młodzieży w stanach niedożywienia, anemii i robaczycy jelitowej. Dłużej trwające biegunki leczy zupka z marchwi (tzw. marchwianka).

  • Przymoczki nasączone sokiem z korzeni stosuje się w liszajowatości, egzemach, trądziku, służą też do pielęgnacji cery.

  • Zastosowanie kulinarne
    Marchew jest doskonałym środkiem odżywczym, bogatym w sole mineralne i witaminy, powinna więc być często stosowana w naszej kuchni. Sporządza się z niej surówki i duszoną jarzynę, dodaje do sałatek. Stanowi składnik mieszanek warzywnych. Można ją zamrażać.

  • Odwar z nasion powoduje rozszerzenie naczyń wieńcowych serca, zwiększa przepływ krwi do mięśnia sercowego i mózgu, działa moczopędnie i wiatropędnie.

Kuracji sokiem i surówką z marchwi nie wolno przeciągać tygodniami, gdyż nadmiar witaminy A nie jest obojętny dla organizmu i może spowodować zatrucie.

Kategorie przepisów