17

lis 11

Szpinak warzywny
Szpinak warzywny - Źródło

Szpinak warzywny

(Spinacia oleracea L.)

Rodzina:

Komosowate

Nazwy regionalne:

Szpinak, szpinak jadalny, szpinak ogrodowy

Czas zbioru:
  • Ziele pozyskiwane w okresie wegetacji

Wygląd:

Roślina dwupienna, jednoroczna lub dwuletnia, do 60 cm wysokości. Łodyga wzniesiona, prosta, rozgałęziona. Liście strzałkowate lub trójkątne jajowate. Kwiaty męskie zebrane w kłębiki tworzące kłosy, wyrastające z katów liści lub na szczycie łodygi. Kwiaty żeńskie drobne, zielonkawe, również w kłębikach. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Owoc – orzeszek.

Występowanie:

Uprawiany

Zastosowanie:

  • Sok z ziela – w nadciśnieniu tętniczym krwi, rekonwalescencji, anemii, początkowym stanie cukrzycy oraz jako środek ogólnie wzmacniający
    Sok ze szpinaku jest szczególnie zalecany osobom w podeszłym wieku, kobietom ciężarnym i dzieciom anemicznym, słabo rozwijającym się fizycznie i umysłowo

  • Zastosowanie kulinarne
    Szpinak jest rośliną wielowitaminową i stanowiącą doskonały środek odżywczy i dietetyczny. Można go suszyć, zamrażać, gotować i stosować w stanie świeżym jako dodatek do surówek. Suszone listki zawierają dwa razy więcej białka niż mleko w proszku. Ze świeżych posiekanych listków sporządza się duszoną jarzynę.

Preparatów ze szpinaku nie należy stosować w kamicy nerkowej oraz podawać osobom o wadliwej przemianie materii z uwagi na dużą zawartość kwasu szczawiowego.

Kategorie przepisów