21

lip 12

Soczewica jadalna
Soczewica jadalna - Źródło

Soczewica jadalna

(Lens culinaris)

Rodzina:

Motylkowate

Czas zbioru:
  • Nasiona, głównie importowane

Wygląd:

Roślina jednoroczna lud dwuletnia o wysokości do 40 cm. Łodyga omszona, wzniesiona, rozgałęziająca się, czworokątna, z podłużną bruzdą. Liście pierzaste, omszone, składające się z 3-7 par eliptycznych listków. Górne liście zakończone są wąsami, za pomocą których roślina chwyta się podpór. Kwiaty drobne, niebieskie. Wyrastają po 2-3 na długich szypułkach. owocem jest zwisający strąk o długości 8-15 mm, zawierający 1-3 duże płaskie nasiona o ostrych brzegach, kształtem przypominające soczewkę.

Występowanie:

Często uprawiana w krajach Bliskiego Wschodu, ale także we Francji i Hiszpanii. W Polsce nie jest powszechnie uprawiana ze względu na wrażliwość na warunki pogodowe. Czasami występuje zdziczała.

Zastosowanie:

  • Zastosowanie kulinarne
    Soczewica jest bardzo wartościowym składnikiem wielu potraw takich jak gulasze, sałatki, pasztety czy zupy. Stanowi bardzo dobre źródło białka. Odpowiednio przyrządzona ma smak podobny do mięsa i daje poczucie sytości. Jest polecana sportowcom, pracownikom fizycznym i osobom na diecie. Jest chętnie używana przez wegetarian.

Dodanie do wody produktów zawierających kwasy (np. wino, pomidory), wydłuża czas gotowania, natomiast sól dodana do gotującej się wody sprawia, że soczewica twardnieje. Dlatego takie składniki powinno się dodawać pod koniec gotowania.

Kategorie przepisów