16

lip 11

Lnica pospolita
Lnica pospolita - Źródło

Lnica pospolita

(Linaria vulgaris (L.) Mill.)

Rodzina:

Trędownikowate

Nazwy regionalne:

Len, lenek, lenek Matki Boskiej, lenica, leniec, len Matki Boskiej, linek, lnianka, lnica lekarska, lninek, lnionka, lnionka polny, lniożnik, lonek, lwia paszczęka, niełupa, nocne ziele, pantofelki Matki Boskiej, podlnicznik, wyżlin lnianka, wyżlin lnica, ziele lnica, ziele urynowe, zuzuli len

Czas zbioru:
  • Ziele (kwitnące wierzchołki pędów), zbierane w okresie kwitnienia rośliny

Wygląd:

Bylina, do 100 cm wysokości. Łodyga prosta, gałęzista, gęsto ulistniona. Liście lancetowate lub równowąskie. Kwiaty żółte z ostrogą, zebrane w gęste grona na szczytach łodyg. Kwitnie od czerwca do września. Owoc – torebka.

Występowanie:

Łąki, miedze, zręby, przydroża.

Zastosowanie:

  • Odwar z ziela – w przewlekłych zaparciach z zaburzeniami czynności jelit i dróg żółciowych, w skąpym wydalaniu moczu, owrzodzeniach jelita grubego, w zaburzeniach czynności wątroby, śledziony, prostaty.

  • Przymoczki nasączone odwarem z ziela – w stanach zapalnych skóry i oczu, w trądziku, owrzodzeniach i świądzie skóry.

  • Kąpiele z dodatkiem odwaru z ziela – mają działanie odkażające, gojące i regenerujące w stanach zapalnych skóry, ranach, owrzodzeniach, egzemie, liszajowatości i świądzie skóry

Przed podjęciem leczenia preparatami z lnicy należy porozumieć się z lekarzem fitoterapeutą w celu ustalenia odpowiednich dawek. Przedawkowanie może spowodować biegunkę i nudności.

Kategorie przepisów