18

maj 12

Przestęp dwupienny
Przestęp dwupienny - Źródło

Przestęp dwupienny

(Bryonia cretica ssp. dioica Jacq. (Bryonia dioica Jacq.))

Rodzina:

Dyniowate

Nazwy regionalne:

Brukiew czerwona, przestęp czerwony, przestęp diabli

Czas zbioru:
  • Korzenie pozyskiwane jesienią lub wczesną wiosną

Wygląd:

Bylina dwupienna, rozdzielnopłciowa, o korzeniu burakowato zgrubiałym. Łodyga pnąca się po krzakach lub płotach, wijąca się za pomocą długich, prostych wąsów, tworząca pędy od 2 do 5 m długości, szorstko owłosiona. Liście dłoniastoklapowane, o 5 szerokich, trójkątnych, wrębnych płatach, wyraźnie ząbkowane, z obu stron silnie szorstko owłosione. Kwiaty męskie zielonkawobiałe z żółtymi rpęcikami, zebrane w grona, żeńskie żółtawobiałe, skupione w baldachokształtne pęczki. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Owocami są okrągłe jagody, po dojrzeniu czerwone. Owocuje od sierpnia do września. Roślina trująca!

Występowanie:

Przy płotach, w zaroślach, na użytkach rolnych. na żyznych glebach ciepłych stref. Również uprawiany.

Zastosowanie:

  • Odwar z korzeni – w chorobach nerek i pęcherza moczowego, dolegliwościach żołądka i jelit, przeziębieniach, bólach głowy, oraz jako środek wymiotny i powodujący poronienie ciąży

  • Okłady -kataplazmy z papki z korzeni – w chorobach reumatyczno-artretycznych, przy bólach krzyża

Preparaty z przestępu przyjmowane doustnie można stosować jedynie w porozumieniu z lekarzem fitoterapeutą. Obecnie nie są już stosowane. Jest rośliną silnie trującą, przeczyszczającą, a jego sok może wywołać zapalenie skóry.

Kategorie przepisów