08

cze 12

Cebula zwyczajna
Cebula zwyczajna, kwiaty i łodygi. Kochcice, woj. śląskie. Zbiory własne

Cebula zwyczajna

(Allium cepa L.)

Rodzina:

Czosnkowate

Nazwy regionalne:

Cebula jadalna, cebula kuchenna, cebula ogrodowa, cebula pospolita, dymka, skulibaba.

Czas zbioru:
  • Cebule, zbierane od wiosny do jesieni
  • Cebule, zbierane od wiosny do jesieni

Wygląd:

Roślina dwuletnia lub bylina, do 120 cm wysokości. Wypuszcza pędy z cebuli. Cebula okrągła podłużna lub poprzecznie spłaszczona, w dolnej części napęczniała, na całej długości pusta i jedynie u nasady ulistniona. Pęd i liście wąskie, okrągłe, puste, niebieskawozielone. Kwiaty drobne, od białozielonych po różowawe, zebrane na końcu łodygi w gęsty, kulisty baldach o średnicy 6-15 cm, otoczony przed kwitnieniem okrywami. Poszczególne kwiaty złożone z sześciu płatków i sześciu długich, wystających pręcików. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Owoc – torebka.

Występowanie:

Pochodzi prawdopodobnie z Azji Zachodniej. Od średniowiecza powszechnie uprawiana. Rzadko spotykana dziko rosnąca.

Zastosowanie:

  • Sok z cebul (połączony najczęściej z miodem) – w grypie, bronchicie, suchym kaszlu, anginie, nieżytach jamy ustnej i gardła, miażdżycy, robaczycy oraz jako środek przeciwdziałający chudnięciu.

  • Wyciąg wodny z cebul – w dolegliwościach prostaty, puchlinie wodnej oraz jako środek przeciwdziałający powstawaniu zakrzepów żylnych.

  • Odwar z łusek cebul – w skąpomoczu, zakażeniach pęcherza moczowego, stanach zapalnych prostaty.

  • Wyciąg winny z cebul – osłabienie mięśnia sercowego i arterioskleroza.

  • Okłady z ugotowanych lub pieczonych cebul przyspieszają pękanie oraz gojenie się czyraków i ropni.

  • Przymoczki nasączone mocnym odwarem z cebul – w trudno gojących się ranach, pęknięciach skóry, trądziku, wypryskach skórnych, po ukąszeniach przez owady.

  • Zastosowanie kulinarne
    Cebuli używa się jako warzywa i przyprawy kuchennej z powodu dużych właściwości dietetycznych i smakowych.
    Młode liście są surowcem do sałatek i surówek.

  • Przymoczki nasączone sokiem z cebul przyłożone do skroni uśmierzają bóle migrenowe, łagodzą bóle reumatyczne, a systematycznie stosowane na odciski (z dodatkiem octu) i brodawki powodują ich usunięcie.

Bez względu na postać, w jakiej spożywa się cebulę, powoduje ona spadek ciśnienia tętniczego krwi, poziomu cukru i cholesterolu. Ma zastosowanie lecznicze w nieżytach oskrzeli i przewodu oddechowego, anginie, kokluszu, dolegliwościach przewodu pokarmowego, miażdżycy, w stanach zapalnych i przeroście prostaty, cukrzycy oraz zwiększa potencję. Jest środkiem ogólnie wzmacniającym i witaminizującym.

Kategorie przepisów