05

sie 12

Mydlnica lekarska
Mydlnica lekarska - Źródło

Mydlnica lekarska

(Saponaria officinalis L.)

Rodzina:

Goździkowate

Nazwy regionalne:

Madlik, mydelnica, mydelnik, mydelnik lekarski, mydelnik pospolity, mydlik, mydlnica, mydlnik, mydło, mydłownik, panny, psie goździki, ślepaki, zajęcza cebula.

Czas zbioru:
  • Korzenie, pozyskiwane jesienią lub na wiosnę

Wygląd:

Bylina, od 30 do 80 cm wysokości, o walcowatym, rozgałęzionym kłączu i licznych korzeniach. Łodyga prosta, najczęściej nierozgałęziona. Liście naprzeciwległe, wąskie, jajowatolancetowate, całobrzegie, siedzące, wonne, o długości ponad 10 cm. Kwiaty jasnoróżowe lub prawie białe, skupione w dwuramienne wierzchotki, zebrane w krótkie grona, wyrastające pęczkami z pachwin liści górnych. Pięć płatków korony posiadających u nasady dna kwiatowego łuskę o dwóch ostrych końcach. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Owoc – jednokomorowa torebka.

Występowanie:

Pospolita. Rośnie w zaroślach, rowach, na nadbrzeżach rzek, przydrożach i innych wilgotnych miejscach. Często hodowana w ogródkach.

Zastosowanie:

  • Odwar z korzeni – w nieżytach górnych dróg oddechowych, zapaleniu gardła, oskrzeli, anginie, w przewlekłym, suchym kaszlu z zaleganiem flegmy, w astmie, rozedmie płuc, zatruciach pokarmowych, schorzeniach wątroby i śledziony, kamicy moczowej i żółciowej, w zaburzeniach przemiany materii, otyłości, gośćcu, dnie, w niektórych chorobach skórnych, zwłaszcza trądziku, wypryskach skórnych, egzemach, w homeopatii jest stosowany przeciw depresji

  • Okłady -kataplazmy z papki z korzeni łagodzą bóle reumatyczno-artretyczne

  • Mycie i nacieranie głowy odwarem z korzeni jest pomocne w zapaleniu łojotokowym skóry głowy, łupieżu, wypryskach skórnych, egzemach, zapobiega wypadaniu włosów

  • Inne
    Pocierany w wodzie korzeń mydlnicy pieni się jak mydło. Już starożytni Rzymianie wytwarzali mydło z koziego łoju i mydlnicy.

Preparatów z mydlnicy nie wolno stosować w ostrych nieżytach żołądka i jelit, w krwawieniach w przewodzie pokarmowym i we wczesnych stanach pooperacyjnych.

Kategorie przepisów