14

paź 12

Bluszczyk kurdybanek
Bluszczyk kurdybanek. Wisła. Zbiory własne

Bluszczyk kurdybanek

(Glechoma hederacea L.)

Rodzina:

Wargowe

Nazwy regionalne:

Balacznik, bluszcz, bluszcz svyny, bluszcz ziemny, bluszczak, bluszczyk pospolity, bluszczyk ziemny, bluszczyk zimowy, bluszczyk, brzestan, kocimorda, kondratek, kondronek, kondrotek, kumdran, kurdyban, kurwan, muszki, obliznik, obłożnik, obłużnik, poziemny bluszcz, ptashe glowki, ptasze glowky, przerwa, puchnik, skuł, skulasznik, ziele św. Piotra

Czas zbioru:
  • Ziele, zbierane w okresie kwitnienia

Wygląd:

Bylina, od 5 do 30 cm wysokości. Łodyga płożąca i zakorzeniająca się w węzłach, tworząca długie rozłogi, gęsto ulistniona, wspinająca się na końcach lub bocznych pędach. Liście naprzeciwległe, sercowate lub nerkowate, brzegiem tępo ząbkowane. Kwiaty drobne, niebieskofioletowe, wyrastające po 1-3 w kątach górnych liści. Warga górna krótka i prosta, warga dolna trójklapowa. Na dolnej wardze znajduje się ciemna plamka. U ujścia korony znajduje się zwykle jasny pierścień z włosków. Kwitnie od kwietnia do lipca. Owocem jest poczwórna rozłupnia.

Występowanie:

Zarośla, łąki, pastwiska, ogrody, rowy, przydroża, przychacia, pastwiska, nadbrzeża.

Zastosowanie:

  • Odwar z ziela – w nieżytach dróg oddechowych, jamy ustnej, gardła, oskrzeli, żołądka i jelit, w niedokrwistości, padaczce oraz jako środek pobudzający apetyt, trawienie i przyswajanie pokarmów, pomocny w zatruciach metalami ciężkimi i toksynami bakteryjnymi, łagodzący bóle brzucha, wzdęcia, uczulenia.

  • Przymoczki nasączone odwarem z ziela są pomocne w oparzeniach I i II stopnia, pokrzywce, świerzbiączce, świądzie skóry, przyspieszają gojenie ran.

  • Zastosowanie kulinarne
    Ziele dodaje się jako przyprawę do zup jarzynowych, sosów, mięs, serów, omletów, farszy, sałatek.

Kategorie przepisów