22

gru 11

Borówka czarna
Borówka czarna - Źródło

Borówka czarna

(Vaccinium myrtillus L.)

Rodzina:

Wrzosowate

Nazwy regionalne:

Borowina, borownik, borówka, borówka czernica, czarna jagoda, czernica, jagoda, jagoda czernica, jagoda leśna, jagodzina

Czas zbioru:
  • Liście, zbierane od czerwca do września
  • Owoce, zbierane od czerwca do września

Wygląd:

Krzewinka, do 10-60 cm wysokości o silnie rozgałęzionej łodydze. Gałązki zielone, kanciaste. Młode pędy, jeszcze zielonej barwy o podłużnych, skrzydlatych kantach. Liście opadające na zimę, naprzemianległe, jajowate, na brzegach drobne regularne ząbki. Kwiaty pięciopłatkowe, płatki korony kulisto zrośnięte ze sobą, każdy o barwie ciemnoczerwonej w okolicy pachwiny, często też zielonkawej, wyrastają pojedynczo w kątach liści. Kwitnie od maja do czerwca. Owoc – okrągła, ciemnoniebieska jagoda z sinym nalotem przypominającym szron, o niebieskim, soczystym miąższu. Owocuje od lipca do sierpnia.

Występowanie:

Lasy sosnowo-dębowe, bory sosnowe i mieszane, buczyny, bagienne wrzosowiska. Zawsze na kwaśnych, próchnicowych lub torfowych glebach. Często spotykana.

Zastosowanie:

  • Odwar z liści – w stanach zapalnych dróg moczowych, białkomoczu, skąpomoczu, zatruciach pokarmowych, nieżytach układu pokarmowego, jako środek pobudzający trawienie i ułatwiający przyswajanie pokarmów, uszczelniający i zmniejszający przepuszczalność oraz kruchość naczyń krwionośnych, działający tonizująco na serce, pomocny w kamicy nerkowej i początkowych stanach cukrzycy, dnie, gośćcu, nadciśnieniu tętniczym krwi, czerwonce.

  • Kąpiele z dodatkiem odwaru z liści działają antyseptycznie, ściągająco, przeciwzapalnie, są pomocne w stanach zapalnych błon śluzowych i skóry (likwidują przykry zapach potu).

  • Herbatka z liści borówki (i poziomki) jest zalecana chorym na cukrzycę.

  • Odwar z suszonych owoców – w awitaminozie, rekonwalescencji po przebytej chorobie i leczeniu antybiotykami, w braku łaknienia, biegunkach, jako środek niszczący robaki jelitowe (zażywany w większych ilościach), likwidujący nieprzyjemny zapach z ust i skóry, pomocny w leczeniu stanów zapalnych jamy ustnej, dziąseł i gardła.

  • Sok z owoców pomocny jest w pylicy i poprawia zdolność widzenia w ciemności.

  • Przymoczki nasączone sokiem z owoców mają zastosowanie w leczeniu ran i uszkodzeń skóry.

  • Zastosowanie kulinarne
    Z owoców przyrządza się różne przetwory, jak: dżemy, marmolady, konfitury, kompoty, soki, wina itp.

    Świeże owoce mają działanie bakteriostatyczne, dietetyczne, regulujące przemianę materii, rozwalniające przy zaparciach, obniżające gorączkę, poprawiające ukrwienie dna oka, co polepsza wzrok.

Kategorie przepisów