27

paź 12

Gorczyca czarna
Gorczyca czarna - Źródło

Gorczyca czarna

(Brassica nigra (L.) Koch. (Sinapis nigra L.))

Rodzina:

Krzyżowe

Nazwy regionalne:

Ciepucha, kapusta czarna, kapusta gorczyca

Czas zbioru:
  • Nasiona, pozyskiwane od sierpnia do października

Wygląd:

Roślina jednoroczna, od 60 do 120 cm wysokości. Łodyga silnie rozgałęziona, rzadko owłosiona. Liście ogonkowe, dolne głęboko pierzaste, o wielu klapach, brzegiem ząbkowane, górne wąskie, niepodzielne, całobrzegie. Kwiaty złocistożółte, zebrane w główkokształtne groniaste kwiatostany na końcach łodygi i pędów bocznych. Listki kielicha zwinięte po przekwitnieniu, płatki korony jajowate, rozłożone. Kwitnie od czerwca do września. Owocem jest czworokątna, spłaszczona, walcowata łuszczyna. Nasiona o aromatycznym smaku, brunatne lub czarne. Owocuje od sierpnia do października.

Występowanie:

Powszechnie uprawiana. Dość często zdziczała na przydrożach, pustkowiach i przychaciach.

Zastosowanie:

  • Okłady z papki ze sproszkowanych nasion i wody – w bólach reumatyczno-artretycznych, nerwobólach, zapaleniu korzonków nerwowych, bólach mięśni, zapaleniu ścięgien, bólach międzyżebrowych, w odoskrzelowym zapaleniu opłucnej i płuc

  • Zastosowanie kulinarne
    Nasiona gorczycy czarnej służą do wyrobu musztardy ostrej, a także jako przyprawa do niektórych potraw i wyrobów mięsnych.
    Nasiona mają działanie pobudzające apetyt i trawienie.

Nasiona gorczycy z uwagi na właściwości drażniące mają w zasadzie tylko zewnętrzne zastosowanie lecznicze, działają rozgrzewająco, wywołując przekrwienie wskutek rozszerzania się naczyń krwionośnych.Okłady z nasion należy stosować ostrożnie i pozostawić na skórze nie dłużej niż do momentu wystąpienia odczucia pieczenia, gdyż może to spowodować jej uszkodzenie z objawami stanu zapalnego, a nawet martwicy tkanek.

Kategorie przepisów