22

gru 11

Mak lekarski
Mak lekarski - Źródło

Mak lekarski

(Papaver somniferum L.)

Rodzina:

Makowate

Nazwy regionalne:

Mak, mak ogrodowy, mak uprawny

Czas zbioru:
  • Nasiona zbierane w październiku
  • Niedojrzałe owoce (makówki), zbierane we wrześniu i w październiku

Wygląd:

Roślina jednoroczna, od 30 do 150 m wysokości, z mlecznobiałym trującym sokiem wypływającym po przecięciu zielonych części rośliny. Łodyga wzniesiona, pojedyncza, walcowata, w dolnej części naga, w górnej słabo owłosiona i szorstka, niebieskozielona. Liście od owalnych po podłużne, szarozielone, brzegiem nierówno ostro ząbkowane, dolne zakończone ogonkiem, górne obejmujące łodygę. Kwiaty o średnicy do 10 cm, białe, różowe, bladofioletowe lub czerwone, pojedyncze na szczytach łodyg. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Owoc – okrągła torebka (makówka). Owocuje od sierpnia do września.

Występowanie:

Uprawiany (przede wszystkim dla celów leczniczych i spożywczych) w Europie Południowo-Wschodniej, Azji Mniejszej i Południowo-Wschodniej. Czasem zdziczały.

Zastosowanie:

  • Zastosowanie kulinarne
    Nasiona są cennym produktem spożywczym, używanym również w piekarnictwie i cukiernictwie. Służą także do wytłaczania oleju jadalnego.

Do celów leczniczych zbiera się w krajach południowych sok mleczny wypływający z niedojrzałych, uszkodzonych mechanicznie "makówek" i suszy. Otrzymuje się opium. Narkotyk ten wykorzystuje się w farmacji do produkcji morfiny, kodeiny, papaweryny, tebainy, narkotyny i innych.Posiadanie i sprzedaż opium jest w wielu krajach zabroniona i możliwość zakupu następuje tylko w przypadku wskazań lekarza. W Polsce zasady uprawy i zakupu maku lekarskiego są unormowane ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii.Przed użyciem surowca maku należy skonsultować się z lekarzem fitoterapeutą.

Kategorie przepisów