04

mar 13

Dziurawiec zwyczajny
Dziurawiec zwyczajny - Źródło

Dziurawiec zwyczajny

(Hypericum perforatum L.)

Rodzina:

Dziurawcowate

Nazwy regionalne:

Arlika, chrystusowe slozki, dziuracznik, dziurawik, dzwoneczki, dzwoniec, dzwonki Panny Marii, dzwuniec, iwanowe zille, krew Chrystusowa, krew Pana Chrystusa, krewka matki Boskiej, krzyżowe ziele, michałkowe ziele, polna ruta, przestrzelon, świętojańskie ziele, zanowyt, ziele św. Jana, zile siatoho Jana, żółte dzwonki, żółtokwiautka

Czas zbioru:
  • Ziele (wierzchołki pędów), pozyskiwane w okresie kwitnienia
  • Kwiaty zbierane w okresie kwitnienia

Wygląd:

Bylina, od 30 do 100 cm wysokości, o łodydze sztywnej, nagiej, u góry rozgałęzionej, z dwoma biegnącymi wzdłuż brzegami. Liście naprzeciwległe, eliptyczne lub lancetowate, przezroczysto kropkowane (zbiorniczki olejków eterycznych), całobrzegie. Kwiaty złocistożółte, zebrane w luźne, wiechowate, gałęziste kwiatostany na końcu łodygi. Kwiat posiada pięć płatków korony i liczne pręciki. Roztarte między palcami płatki korony wydzielają czerwony sok, tzw. krew św. Jana. Kwitnie od czerwca do września. Owocem jest jajowata torebka, do 1 cm długości.

Występowanie:

Bardzo często spotykany. Występuje w zaroślach, na skrajach lasów, suchych łąkach, nasłonecznionych wzgórzach, miedzach, przydrożach. Również uprawiany.

Zastosowanie:

  • Odwar z ziela – w zaburzeniach trawiennych, czynnościowych wątroby, nieżytach żołądka i jelit, skurczach naczyń krwionośnych, nadmiernej fermentacji jelit, słabym wydzielaniu żółci, kamicy żółciowej i nerkowej, nadmiernej łamliwości i przepuszczalności naczyń krwionośnych, przewlekłym gośćcu, w chorobach bakteryjnych, nowotworowych, w psychozach, nerwicach, w moczeniu nocnym i stanach lękowych u dzieci, stanach zapalnych jamy ustnej, dziąseł i gardła.

  • Wyciąg alkoholowy z ziela ma podobne zastosowanie jak odwar, jednak o nieco silniejszym działaniu, oraz służy do nacierań w bólach stawów i korzonków nerwowych.

  • Sok z kwiatów i ziela stosuje się w nerwobólach, bezsenności, wyczerpaniu nerwowym, dolegliwościach wątroby oraz jako środek poprawiający krążenie.

  • Przymoczki nasączone naparem lub sokiem z kwiatów i ziela – w owrzodzeniach, odmrożeniach, oparzeniach, trudno gojących się ranach, owrzodzeniach żylakowatych, stanach zapalnych sutka, ropniach odbytu, krwawieniach z nosa.

W lecie nie należy przyjmować wyciągu alkoholowego z dziurawca, gdyż hiperycyna (rozpuszczalna w alkoholu) może powodować uczulenia na promienie nadfioletowe.Należy też uważać z doustnym przyjmowaniem dziurawca podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych gdyż może on obniżać skuteczność działania preparatu.

Kategorie przepisów