03

sty 12

Kruszyna pospolita
Kruszyna pospolita - Źródło

Kruszyna pospolita

(Frangula alnus Mill.)

Rodzina:

Szakłakowate

Nazwy regionalne:

Drozdowy krzew, drzewo kruszynowe, kruchlina, kruszczyna, kruszewina, kruszyna sobacznik, szakłak kruszyna, tresklena, treszczyna, troszczyna, trzmielniczka, trzmielna, wilcze łyko, wilczy jagłede, wilczyna

Czas zbioru:
  • Kora, pozyskiwana na wiosnę
  • Owoce (nie w pełni dojrzałe) zbierane jesienią

Wygląd:

Krzew, do 5 m wysokości, o szaroczarnych, cienkich gałązkach. Liście naprzemianległe, szeroko eliptyczne, całobrzegie, z 6-8 skośnymi nerwami z każdej strony blaszki. Kwiatostany baldaszkowate, 2-10-kwiatowe. Kwiaty drobne, białawozielonkawe. Kwitnie od maja do sierpnia. Owoc – czarny, kulisty pestkowiec. Roślina trująca!

Występowanie:

Lasy, zarośla nad rzekami. Roślina pod ochroną częściową.

Zastosowanie:

  • Odwar z kory – w zaparciach (zażywany wieczorem), w zaparciach przewlekłych o charakterze skurczowym i zaparciach atonicznych (u osób otyłych i w podeszłym wieku), w zaburzeniach trawiennych z zaparciami okresowymi, w atonii jelit, otyłości, słabym wydzielaniu żółci, uszkodzeniach wątroby, bezsenności, braku łaknienia, niewydolności krążenia obwodowego, chorobach pęcherza moczowego, nerek, prostaty, w żylakach podudzi.

  • Kąpiele z dodatkiem odwaru z kory są pomocne w leczeniu żylaków odbytu, wywierają korzystny wpływ na naczynia krwionośne, działają odprężająco.

  • Odwar z owoców jest znacznie skuteczniejszy jako lek przeczyszczający.

Preparatów z kruszyny nie wolno stosować podczas ciąży oraz podawać matkom karmiącym.

Kategorie przepisów