19

paź 12

Lawenda lekarska
Lawenda lekarska. Gliwice, woj. śląskie. Zbiory własne

Lawenda lekarska

(Lavandula angustifolia ssp. angustifolia Chaix (Lavandula officinalis Chaix))

Rodzina:

Wargowe

Nazwy regionalne:

Lawenda, lawenda wąskolistna, lawendula, lawendulka

Czas zbioru:
  • Kwiaty zbierane w lipcu i sierpniu w drugim roku kwitnienia rośliny
  • Ziele, zbierane w początkowym okresie kwitnienia
  • Młode listki, zbierane w początkowym okresie kwitnienia

Wygląd:

Półkrzew, od 20 do 60 cm wysokości, o aromatycznym zapachu. Korzeń wiązkowy, mocno rozgałęziony. Łodyga dołem zdrewniała, u góry zielona, mocno rozgałęziona, owłosiona. Liście naprzeciwległe, długości około 4 cm i szerokości około 5 mm, lancetowate lub równowąskie, krótkoogonkowe lub siedzące, całobrzegie, podwinięte w dół, od spodu pokryte kutnerem. Kwiaty niebieskofioletowe, zebrane w kilkukwiatowe nibyokółki, tworzące kłosokształtne kwiatostany na szczytach długich łodyg. Kielich rurkowaty, często czerwono nabiegły, korona ukształtowana jako kwiat wargowy. Kwitnie od lipca do sierpnia. Owocem jest rozłupnia, rozpadająca się na 4 rozłupki.

Występowanie:

Pochodzi z krajów śródziemnomorskich. Występuje w bardzo gorących miejscach, na suchych trawnikach i przy murach. Na suchych wapnistych glebach. W Polsce często uprawiana w ogrodach.

Zastosowanie:

  • Napar z kwiatów – w dolegliwościach trawiennych, złym przyswajaniu pokarmów, braku łaknienia, nadmiernej fermentacji jelitowej, kurczach jelit, wzdęciach, nieżytach i owrzodzeniach żołądka i jelit, w nieżytach oskrzeli, jamy ustnej i gardła, w nerwicach wegetatywnych, stanach pobudzenia nerwowego, dolegliwościach wątroby, dyskinezie dróg żółciowych, arteriosklerozie, migrenie.

  • Okłady -kataplazmy z papki z ziela i kwiatów – w nerwobólach, bólach mięśni i stawów, w stanach zapalnych korzonków nerwowych.

  • Inne
    Olejek eteryczny otrzymywany z lawendy, jest wykorzystywany do produkcji kosmetyków i środków leczniczych działających uspokajająco przy migrenie i zmęczeniu

  • Inhalacje z naparu z kwiatów i ziela są stosowane w stanach zapalnych górnych dróg oddechowych, nieżytach nosogardzieli, rozedmie płuc oraz jako środek regenerujący tkankę skóry twarzy, poprawiający cerę.

  • Kąpiele z dodatkiem odwaru z ziela łagodzą bóle reumatyczne i leczą drobne dermatozy, mają działanie uspokajające, antyseptyczne i przeciwzapalne.

  • Zastosowanie kulinarne
    Młode listki i ziele dodaje się do sałatek, a suszone pędy stosuje się jako przyprawę do zup i potraw rybnych.

Kategorie przepisów