19

paź 12

Ostróżeczka polna
Ostróżeczka polna - Źródło

Ostróżeczka polna

(Consolida regalis S. F. Gray)

Rodzina:

Jaskrowate

Nazwy regionalne:

Bronatek, modrzeniec, ostróżka polna, ostróżka zbożowa, ostróżki, rogulka, rogulki, sroczka, ziele św. Katarzyny

Czas zbioru:
  • Kwiaty zbierane w okresie kwitnienia
  • Ziele (ulistnione szczytowe pędy) pozyskiwane w okresie kwitnienia

Wygląd:

Roślina jednoroczna, od 15 do 50 cm wysokości. Łodyga wzniesiona i rozgałęziona, krotko owłosiona. Liście o odcinkach równowąskich, dolne krótkoogonkowe, górne bezpośrednio siedzące. Blaszka wielokrotnie podzielona na listki o szerokości 1-2 mm. Kwiaty około 1,5 cm szerokości, grzbieciste, z prostą lub nieco wzniesioną ostrogą o długości do 2,5 cm, niebieskofioletowe, nieraz różowe, wyrastające na szczytach łodyg, w luźnym wiechowatym kwiatostanie. Kwitnie od czerwca do września. Owocem jest mieszek w kształcie strąka. Owocuje od sierpnia do listopada. Roślina trująca!

Występowanie:

Na polach zbożowych, przydrożach i pustkowiach. Pospolity chwast zbóż. Poprzez stosowanie środków chwastobójczych stała się bardzo rzadka.

Zastosowanie:

  • Przymoczki nasączone naparem z kwiatów i ziela – w chorobach i stanach przemęczenia oczu, w zapaleniu spojówek, we wszawicy

  • Herbatka z kwiatów była stosowana jako środek czyszczący krew. Kwiaty były też dodawane do innych herbatek ziołowych, ponieważ ich niebieska barwa czyniła ich wygląd bardziej atrakcyjnym.

  • Napar z kwiatów i ziela – w chorobach wątroby, nadciśnieniu tętniczym krwi, chorobach kobiecych, w braku miesiączkowania, chorobach pęcherza i nerek

Preparaty z ostróżeczki przyjmowane doustnie można stosować jedynie w porozumieniu z lekarzem fitoterapeutą, gdyż wykazują właściwości porażające nerwy.

Kategorie przepisów