15

gru 11

Babka zwyczajna
Babka zwyczajna. Gliwice woj. śląskie. Zbiory własne

Babka zwyczajna

(Plantago maior L.)

Rodzina:

Babkowate

Nazwy regionalne:

Babczak, babczok, babka pospolita, babka szeroka, babka szerokolistna, babka świętojańska, babka wielka, babka większa, baski, bobkowe liście, bubczyn listek, pięć żyłek, podorożnik, podróżnik, powabczok, psie języczki, skołojna, skołojma, skołojrze, skołojże

Czas zbioru:
 • Liście, pozyskiwane od maja do września
 • Nasiona, pozyskiwane od sierpnia do października

Wygląd:

Bylina, do 40 cm wysokości. Liście ciemnozielone, zebrane w różyczkę, jajowate, szerokie i błyszczące. Kwiaty drobne, żółtobiaławe, zebrane w kłosowate kwiatostany. Kwitnie od czerwca do października. Owoc – torebka.

Występowanie:

Roślina bardzo często spotykana na łąkach, polach, pastwiskach, przydrożach, w rowach, na piaskach i nad brzegami rzek.

Zastosowanie:

 • Babka była stosowana powszechnie w Europie w medycynie ludowej jako lek zewnętrzny i wewnętrzny (dawniej liśćmi babki okładano miejsca ukąszenia przez żmiję).
  Obecnie babkę stosuje się jako lek pobudzający wydzielanie soku żołądkowego, osłaniający w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, w stanach zapalnych błony śluzowej przewodu pokarmowego.
  Jest tez używana jako łagodny środek wykrztuśny w chorobach górnych dróg oddechowych, a zewnętrznie do okładów na trudno gojące się rany, oparzenia, owrzodzenia i ukąszenia owadów.

 • Napar z liści stosuje się w nieżytach żołądka i jelit, przewlekłym zapaleniu pęcherzyka żółciowego, biegunkach, chorobach dróg oddechowych i chorobach gorączkowych, moczeniu nocnym, niedokrwistości, krwotokach, w zbyt obfitym miesiączkowaniu, w przeziębieniach, grypie, zaniedbanych stanach zapalnych oskrzeli, w suchym kaszlu z zaleganiem flegmy, w bólach dziąseł i zębów.

 • Napar z dodatkiem biedrzeńca działa wykrztuśnie.

 • Napar z nasion – w chorobach dróg oddechowych, kokluszu, gruźlicy płuc, stanach zapalnych nerek i miedniczek nerkowych.

 • Sok ze świeżych liści pity z dodatkiem miodu pobudza wydzielanie soku żołądkowego, działa osłaniająco w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy i w stanach zapalnych błony śluzowej przewodu pokarmowego.

 • Okłady z liści stosuje się na trudno gojące się rany, oparzenia, owrzodzenia i ukąszenia owadów.

 • Odwar z liści może służyć do przemywania oczu przy zapaleniu spojówek

 • Zastosowanie kulinarne
  Młode listki można dodawać do sałatek i gotować jak kapustę. Wymieszane z liśćmi pokrzywy są stosowane w tzw. kuracjach wiosennych.

Kategorie przepisów