01

sie 12

Jasnota biała
Jasnota biała. Gliwice. Zbiory własne

Jasnota biała

(Lamium album L.)

Rodzina:

Wargowe

Nazwy regionalne:

Biała pokrzywa, gajowiec, głucha pokrzywa, jaskotka, kocipysk, krzepiła, martwa pokrzywa, miętka, pokrzywa głucha biała, pokrzywa martwa biała, pokrzywa sobacza

Czas zbioru:
  • Kwiaty, zbierane w początkowym okresie kwitnienia

Wygląd:

Bylina, od 20 do 50 cm wysokości, o prostej, wzniesionej, nierozgałęzionej, czworokątnej i owłosionej łodydze. Liście naprzeciwległe, jajowate, brzegiem piłkowane, w kształcie pokrzywy, lecz nieparzące. Kwiaty białe, wargowe, wielkości 2-2,5 cm, zebrane w gęste nibyokółki, wyrastające w kątach liści górnych. Kielich głęboko wcięty w pięć ostrych ząbków, korona o wygiętej w kształcie hełmu wardze górnej i trójdzielnej wardze dolnej. Kwitnie od kwietnia do października. Owocem jest rozłupnia, rozpadająca się na 4 rozłupki.

Występowanie:

Bardzo częsta. Rośnie w rowach, zaroślach, ogrodach, parkach, na przydrożach, przychaciach, pustkowiach, skrajach lasów.

Zastosowanie:

  • Napar z kwiatów – w obfitym i bolesnym miesiączkowaniu, krwotokach macicznych i w przewodzie pokarmowym, przewlekłych nieżytach dróg oddechowych, oskrzeli, w chorobach płuc, w przewlekłym kaszlu, zaburzeniach trawiennych, dolegliwościach prostaty, zaburzeniach snu, schorzeniach dróg moczowych.

  • Przymoczki nasączone naparem z kwiatów – w stanach zapalnych skóry, trądziku, owrzodzeniach, trudno gojących się ranach i uszkodzeniach skóry.

  • Tampony nasycone naparem z kwiatów, wprowadzone do bolącego ucha, łagodzą ból

  • Kąpiele z dodatkiem naparu z kwiatów mają działanie przeciwzapalne i są pomocne w chorobach skórnych

  • Zastosowanie kulinarne
    Kwiaty można dodawać do sałatek i surówek.

Kategorie przepisów