12

mar 12

Kakaowiec właściwy
Kakaowiec właściwy - Źródło

Kakaowiec właściwy

(Theobroma cacao L.)

Rodzina:

Ślazowate

Czas zbioru:
  • Nasiona, zbierane z dojrzałych owoców

Wygląd:

Małe, zimozielone drzewo lub krzew, do 15 metrów wysokości. Korona kulista, gęsta. Kora cienka, w kolorze brązu i cynamonu. Liście naprzemianległe, podłużne, szerokolancetowate, skórzaste, o długości 20 – 30 cm.
Kwiaty białe, różowe lub czerwonawe, o bardzo krótkich szypułkach, wyrastające w pęczkach bezpośrednio z pnia i starszych gałęzi (tzw. kaulifloria). Kwiaty składają się z 5 czerwonych działek kielicha, 5 cytrynowożółtych z czerwonymi prążkami płatków korony, 1 pięciodzielnego słupka i 5 pręcików.
Owocami są owalne jagody okryte grubą łupiną, bruzdkowane lub gładkie, zielone, żółte, czerwone lub fioletowe, o długości około 20 cm. Miąższ czerwonawy, śluzowaty, soczysty, słodkawy, przyjemnie pachnący, znajduje się w nim od 20 do 60 płaskich lub kulistych nasion zwanych ziarnami kakaowymi.

Występowanie:

Roślina pochodzi z Ameryki Południowej. Występuje w lasach tropikalnych. Obecnie uprawiana jest w obszarach przyrównikowych Afryki i Azji.

Zastosowanie:

  • Zastosowanie kulinarne
    Kakao i czekolada, otrzymywane z nasion kakaowca są szeroko stosowane w kuchni do ciast, deserów, lodów, napojów. Dzięki zawartości teobrominy i kofeiny kakao poprawia nastrój, powoduje szybszą regenerację po wysiłku fizycznym lub psychicznym, działa lekko moczopędnie i przeciwbiegunkowo.

  • Inne
    Masło kakaowe stanowi cenny surowiec farmaceutyczny (do wyrobu maści i czopków), kosmetyczny (do produkcji farb do powiek, szminek, kremów nawilżających). Zewnętrzne stosowanie masła kakaowego, zaleca się w leczeniu podrażnień skóry oraz łagodzeniu dolegliwości związanych ze spierzchniętymi wargami.
    Drewno kakaowca, wykorzystuje się w produkcji oklein i wyrobów galanteryjnych.

Kategorie przepisów