11

lut 13

Kapary cierniste
Kapary cierniste - Źródło

Kapary cierniste

(Capparis spinosa L.)

Rodzina:

Kaparowate

Nazwy regionalne:

Kapary, kaparki, kapar ciernisty

Czas zbioru:
  • Pąki kwiatowe
  • Marynowane owoce

Wygląd:

Niski zimozielony krzew osiągający wysokość do 1 m. Może dożyć 30 lat.

Liście ogonkowe, ułożone naprzemiennie na całej długości pędów, z woskowana powierzchnią. Ich kształt zbliżony jest do okrągłego. Z nasady ogonka liściowego wyrastają nieduże ciernie i długie pędy kwiatowe.

Kwiaty bardzo dekoracyjne, koloru biało-różowego, duże o średnicy do 7 cm, o czterech płatkach korony, z długimi pręcikami. Są osadzone pojedynczo na długich szypułkach. Kwitnie od początku lipca do końca sierpnia. Pojedyncze kwiaty kwitną tylko od rana do popołudnia i tego samego dnia powstaje owoc.

Owoce to jadalne jagody o wielkości śliwki, które zawierają wiele nasion.

Występowanie:

Występuje na całym świecie ze względu na walory dekoracyjne i kulinarne. Często spotykany w obszarze Morza Śródziemnomorskiego, w tropikalnych rejonach Azji, w Australii. Najchętniej rośnie w miejscach słonecznych i ciepłych, na ubogim podłożu, na skałach, murach, w ruinach. W Polsce jest importowany w postaci zamarynowanej.

Uprawa:

W polskich warunkach jest to roślina doniczkowa, ponieważ nie toleruje mrozu. Można ją wystawiać na zewnątrz od maja do września.

Zastosowanie:

  • Zastosowanie kulinarne
    Pąki kwiatowe kaparów mają charakterystyczny słodko-kwaśny, lekko ostrawy smak, który urozmaica smak potraw. Są używane jako przyprawa do mięs, sosów, ryb, jajek i potraw z pomidorami. Marynuje się je w occie, oleju, winie albo soli.

Kategorie przepisów