Wygląd:
Roślina jednoroczna, do 100 cm wysokości, o charakterystycznym zapachu. Łodyga prosta, rozgałęziona, pokryta niebieskim nalotem. Liście potrójnie pierzaste, o odcinkach nitkowatych, niebieskozielone. Kwiaty żółte, zebrane w baldachy złożone. Kwitnie od lipca do września. Owoc – rozłupnia.
Występowanie:
Powszechnie uprawiany w ogrodach na polach.
Zastosowanie:
Odwar z owoców – w zaburzeniach trawiennych i jelitowych, niestrawnościach, kolce jelitowej, uporczywej czkawce, odbijaniu i mdłościach, wzdęciach, zapaleniu jelita grubego, biegunkach, braku laktacji u matek karmiących.
Odwar z owoców kopru jest lekiem zalecanym dzieciom i osobom w podeszłym wieku w dolegliwościach trawiennych.Zastosowanie kulinarne
Znaczenie kopru ogrodowego jako tradycyjnej i szeroko wykorzystywanej przyprawy jest ogólnie znane. Do celów kulinarnych używa się liści, całych roślin i owoców, zarówno w stanie świeżym, jak i suszonym.
Drobno posiekane świeże listki kopru są doskonałą, aromatyczną przyprawą, dodawaną do sałatek, zup, sosów, do potraw mięsnych, rybnych, z jaj i grzybów, warzyw i ziemniaków, jak też twarogu i majonezów. Młode listki kopru można suszyć oraz konserwować (w słojach, przesypując poszczególne, mocno ugniecione warstwy solą).