10

maj 12

Lebiodka pospolita
Lebiodka pospolita. Gliwice, woj. śląskie. Zbiory własne

Lebiodka pospolita

(Origanum vulgare)

Rodzina:

Wargowe

Nazwy regionalne:

Lebioda, lebiodka, lebiodka macierduszka, lebiotka, lebiotka czarna, lebiotka duszka, macierzanka, macierzanka pospolita, macierzanka wysoka, macierzyca, majeran dziki, majeran polny, majeranek dziki, maternika, oregano

Czas zbioru:
  • Ziele (kwitnące wierzchołki pędów), pozyskiwane w okresie kwitnienia

Wygląd:

Bylina, od 20 do 80 cm wysokości, o silnie aromatycznej woni. Kłącze pełzające z rozłogami. Łodyga czworokątna, prosta, u góry rozgałęziona, owłosiona dookoła lub z dwóch stron, często czerwonawo nabiegła. Liście naprzeciwległe, jajowate, całobrzegie bądź lekko ząbkowane. Pod spodem widoczne są wystające żyłki. Kwiaty różowe lub różowoliliowe, o prostej wardze górnej i trójwrębnej wardze dolnej, w pachwinach czerwonych liści nośnych, zebrane w nibyokółki, tworzące szczytowe baldachokształtne kwiatostany. Kwitnie od lipca do września. Owoc – rozłupnia.

Występowanie:

Widne zarośla, rowy, obrzeża lasów, nasłonecznione wzgórza, przydroża, suche łąki. Na luźnych kamiennych glebach. Również uprawiane w doniczkach i ogrodach jako roślina przyprawowa.

Zastosowanie:

  • Napar z ziela – w niestrawnościach i nieżytach przewodu pokarmowego, żołądka i jelit, bólach podbrzusza, w bezkwasowości i nadmiernej fermentacji jelitowej, w niedoczynności wątroby, braku łaknienia, wzdęciach, dolegliwościach nerek, przewlekłym i bolesnym miesiączkowaniu, w nerwicach, nieżytach jamy ustnej i oskrzeli, w astmie oskrzelowej, krztuścu, przewlekłym kaszlu, migrenie, w zaburzeniach sfery seksualnej, nadmiernej pobudliwości płciowej.

  • Inhalacje z odwaru z ziela – w nieżytach oskrzeli, przewlekłym kaszlu oraz jako środek pomocny w pielęgnacji cery

  • Przymoczki nasączone odwarem z ziela – w trądziku, wypryskach i zmianach skórnych

  • Kąpiele z dodatkiem odwaru z ziela – w dolegliwościach reumatycznych, stanach zapalnych stawów i mięśni, w nerwobólach, napięciach i wyczerpaniach nerwowych oraz w drobnych dermatozach

  • Zastosowanie kulinarne
    Suszone ziele jest doskonałą przyprawą, podnoszącą walory smakowe potraw. Można go używać do zup, pizzy, potraw rybnych i z jaj oraz sporządzać aromatyczne herbatki.

Kategorie przepisów