10

lut 12

Łopian większy
Łopian większy. Kochcice, woj. śląskie. Zbiory własne

Łopian większy

(Arctium lappa L.)

Rodzina:

Złożone

Nazwy regionalne:

Babcok, baboki, czep, dziady, głowacz, kobierz, kobylok, kostropacz, łopian lekarski, łopień, łopiun, łopuch, łopustka, łopusyna, ostropacz, rzep

Czas zbioru:
  • Korzenie (roślin jednorocznych, które jeszcze nie kwitły) pozyskiwane późną jesienią lub bardzo wczesną wiosną
  • Liście (roślin jednorocznych, które jeszcze nie kwitły) zbierane na przełomie wiosny i lata

Wygląd:

Roślina dwuletnia, o wysokości od 60 cm do 2 m, o mięsistym, brunatnym korzeniu palowym. Łodyga silna, prosta, wzdłuż żeberkowana, często z czerwonawym nalotem. Liście przyziemne duże, do 50 cm, sercowatookrągłe lub jajowate, brzegiem piłkowane lub całe, od spodu pokryte kutnerem, długoogonkowe, liście łodygi zdecydowanie mniejsze, naprzemianległe, jedynie u nasady sercowate. Kwiaty purpurowe, rurkowate, zebrane w wiele dużych kulistych koszyczków zebranych w baldachogrona. Łuski okrywy duże, na szczycie haczykowate. Kwitnie od lipca do września. Owocami są wydłużone niełupki o długości około 7 mm o żółtawym puchu kielichowym.

Występowanie:

Pospolita roślina ruderalna. Rośnie w zaroślach, na przychaciach, przydrożach, rumowiskach, pustkowiach, nasypach kolejowych, nad brzegiem wód.

Zastosowanie:

  • Odwar z korzeni i liści – w nieżytach przewodu pokarmowego, żołądka i jelit, w dolegliwościach wątroby, dróg żółciowych i moczowych, w zaburzeniach przemiany materii, zwłaszcza w okresie przekwitania, w początkowych stanach cukrzycy, chorobach skórnych oraz jako środek odtruwający.

  • Okłady -kataplazmy ze zmiażdżonego korzenia – w dolegliwościach reumatyczno-artretycznych i nerwobólach.

  • Przymoczki nasączone odwarem lub sokiem z korzeni – w trądziku, wypryskach i zmianach skórnych o podłożu metabolicznym.

  • Kąpiele z dodatkiem odwaru z korzeni są pomocne w łagodnych zaburzeniach czynności skóry, zwłaszcza na tle łojotokowym, mają działanie bakterio- i grzybobójcze.
    Kąpiele stóp w odwarze z korzeni i liści stosuje się w leczeniu grzybic.
    Mycie włosów w odwarze lub wyciągu olejowym z korzeni działa przeciwłupieżowo.

  • Zastosowanie kulinarne
    Rozdrobnione korzenie są doskonałym składnikiem sałatek warzywnych. Jada się również gotowane i marynowane korzenie łopianu.

  • Wyciąg alkoholowy z korzeni i liści ma podobne działanie jak odwar.

  • Okłady ze świeżych liści uśmierzają bóle nóg u osób w podeszłym wieku.

Kategorie przepisów