Wygląd:
Roślina jednoroczna lub wieloletnia, od 10 do 40 cm wysokości. Łodyga szara, nisko położona, rozgałęziona, puszysto owłosiona. Liście długoogonkowe, okrągłe, dłoniastoklapowane, o 5-7 klapach, brzegi ząbkowane, u nasady ogonka wrębne w kształcie serca. Kwiaty jasno różowe lub białe, do 2,5 cm szerokości, wyrastające po 3-6 w kątach liści. Kwitnie od czerwca do września. Owoc – rozłupnia, przypominająca wyglądem gomółkę sera.
Występowanie:
Pospolita na całym niżu. Rośnie na przydrożach, przychaciach, w ogrodach i na polach uprawnych. Zawsze na glinach.
Zastosowanie:
Napar z kwiatów i liści (stosowany jaku płukanka do gardła lub herbatka) – w stanach zapalnych jamy ustnej, gardła, krtani i żołądka, w przewlekłym, męczącym kaszlu, w przeziębieniach, chrypce, anginie, astmie oskrzelowej, rozedmie płuc, zawarte w naparze składniki hamują odruch kaszlu i chronią wrażliwe błony śluzowe
Kąpiele z dodatkiem odwaru z kwiatów i liści – mają działanie odkażające i osłaniające, przyspieszają gojenie ran i uszkodzeń skóry.
Zastosowanie kulinarne
Kwiaty można dodawać do różnego rodzaju sałatek i surówek.Odwar z kwiatów i liści – w braku miesiączkowania, w zaparciach, nieżycie oskrzeli, żołądka i jelit.