10

gru 11

Fiołek trójbarwny
Fiołek trójbarwny. Pyskowice, woj. śląskie. Zbiory własne

Fiołek trójbarwny

(Viola tricolor L.)

Rodzina:

Fiołkowate

Nazwy regionalne:

Bratek, bratek gardłówka, bratek polny, bratek trójbarwny, dziki bratek, jaskółcze oko, jaskółczy ślip, kwiat Św. Trójcy, macoszki polne, psie bratki, sierotki, siostra i brat, ślip, ślipce, wdówki

Czas zbioru:
  • Ziele, pozyskiwane w okresie kwitnienia

Wygląd:

Roślina jednoroczna lub dwuletnia, do 40 cm wysokości. Łodyga kanciasta, słabo omszona, rozesłana i wznosząca się. Liście podłużnie jajowate lub lancetowate, brzegiem płytko ząbkowane, z dużymi przylistkami. Kwiaty pojedyncze, o płatkach fioletowożółtawych z ostrogą, wyrastające w kątach liści. Kwitnie od maja do września. Owoc – torebka.

Występowanie:

Pola, ścierniska, ugory, przydroża, łąki, lasy – na glebach piaszczystych.

Zastosowanie:

  • Odwar z ziela – w chorobach dróg moczowych, trudnościach w oddawaniu moczu, w zapaleniu pęcherza moczowego, kamicy nerkowej, skazie moczanowej, w chorobach reumatyczno-artretycznych, gośćcu, w przewlekłych chorobach wieku starczego, cukrzycy, miażdżycy, nadciśnieniu tętniczym krwi, astmie, grypie, przeziębieniach oraz jako środek wzmacniający włosowate naczynia krwionośne.

  • Przymoczki nasączone odwarem z ziela stosowane są w leczeniu trądziku, alergicznych zmian i wyprysków skórnych, liszajów, egzem i innych dermatoz, przeciwdziałają pękaniu naczyń włosowatych.

  • Kąpiele z dodatkiem odwaru z ziela mają działanie uszczelniające, leczą drobne dermatozy (pozytywne efekty uzyskuje się po dłuższym stosowaniu).

Kategorie przepisów