07

paź 11

Koper włoski
Koper włoski - Źródło

Koper włoski

(Foeniculum vulgare Mill. ssp. vulgare gilib.)

Rodzina:

Baldaszkowate

Nazwy regionalne:

Anyżek, fankiel, fankuł, fenkel, fenkuł, fenkuł pospolity, fenkuł włoski, koper, koper lekarski, koperek, koperek anyż, koperek słodki, koperek zwyczajny, osładziec, świniak, warzysko

Czas zbioru:
  • Owoce (gdy nabiorą barwy jasnobrązowej) zbierane w okresie dojrzewania
  • Młode listki zbierane w okresie wegetacji
  • Młode łodygi zbierane w okresie wegetacji

Wygląd:

Bylina, do 150 cm wysokości, o charakterystycznym zapachu. Łodyga naga, rozgałęziona, liście trzykrotnie pierzaste, o odcinkach włosowatych. Kwiaty drobne, zebrane w baldachy złożone na szczytach łodyg. kwitnie od lipca do września. Owoc – żebrowana rozłupnia.

Występowanie:

Uprawiany w ogrodach i na polach.

Zastosowanie:

  • Odwar z owoców – w zaburzeniach trawiennych, bólach brzucha, wzdęciach, kolce jelitowej, w zakłóceniach czynnościowych woreczka żółciowego, dolegliwościach nerek, bolesnym miesiączkowaniu, braku laktacji, zaparciach, kaszlu, grypie, anginie.

  • Kąpiele z dodatkiem odwaru z owoców mają działanie odkażające, odprężające, są pomocne w stanach podenerwowania, w leczeniu świerzbu i drobnych dermatoz 9pozostawiają aromatyczny zapach).

  • Zastosowanie kulinarne
    Młode łodygi można podawać jak szparagi.
    Listki stanowią doskonalą przyprawę do potraw mięsnych i rybnych, sosów, warzyw, zup, sera, ziemniaków. Z młodych listków można przyrządzać surówkę i podawać jak sałatę.

Kategorie przepisów