29

maj 12

Ananas jadalny
Ananas jadalny - Źródło

Ananas jadalny

(Ananas comosus (L.) Merr.)

Rodzina:

Bromeliowate

Nazwy regionalne:

Ananas czubaty, ananas właściwy

Czas zbioru:
  • Owoce, importowane

Wygląd:

Długoletnia bylina o charakterystycznym przyjemnym zapachu. Łodyga silnie skrócona, do 1,2 m długości. Liście długie (do 100 cm), sztywne, wąskie, rynienkowate, kłujące, czasem ząbkowane, ułożone spiralnie na łodydze, zebrane w rozetę. Tworzą pióropusz nad owocem (tzw. korona). Jest ich około 80. Poniżej liści znajduje się bardzo duży kwiatostan składający się z bardzo stłoczonych, ułożonych skrętolegle kwiatów. Kwiaty bardzo liczne (około 150) niepozorne, fioletowe, sześciodzielne. Posiadają bardzo krótką szypułkę, jedną przysadkę, trzy jasnofioletowe działki kielicha, trzy purpurowe drobne płatki korony, sześć pręcików i jeden słupek złożony z trzech owocolistków. Owoc złożony, bezpestkowy (zawiązuje się bez zapylenia), o wadze od 1 do 5 kg, powstający przez zgrubienie i zrośnięcie się szypułek kwiatowych, przysadek, działek kielicha i zalążni. Miąższ białawokremowy, soczysty, bardzo smaczny. Znajdują się w nim włókna, najbardziej gęste w części środkowej. Skórka niejadalna, zwykle barwy żółtej, zielonej, brązowej (istnieją odmiany o barwie czerwonofioletowej czy czarnej). Koronę liści można ściąć i zasadzić w doniczce. Trzymana w ciepłym jasnym pomieszczeniu może się ukorzenić i nawet wydać owoc.

Występowanie:

Uprawiany głównie w Chinach, na Hawajach, Filipinach, w Tajlandii oraz w wielu krajach Afryki i Ameryki Środ­kowej. W stanie dzikim spotykany w górzystych rejonach Brazylii i Paragwaju. Roślina może owocować nawet 40 lat. Jednak zwykle plantacje są utrzymywane przez 3 – 5 lat. W Polsce importowany.

Zastosowanie:

  • Sok i miąższ ananasa zaleca się przy dolegliwościach wątroby i nerek, stanach zapalnych błony śluzowej żołądka, zaburzeniach trawiennych, wzdęciach, bólach brzucha, niedokwaśności, zaburzeniach krążenia, chorobach serca, w niedokrwistości, rozstrojach nerwowych, chorobach gorączkowych, katarze, bezmoczu, robaczycy jelitowej, otyłości, stanach pourazowych i pooperacyjnych, obrzękach, stanach zapalnych.
    Sok i miąższ ananasa jest uważany za afrodyzjak (pobudza zmysły i nadaje spermie słodki smak).

  • Wyciąg alkoholowy z owoców ma podobne działanie jak sok

  • Zastosowanie kulinarne
    Jadalny jest owoc i mięsista oś kwiatostanowa. Ananasa można spożywać zarówno w postaci surowej jak i przetworzonej. Powstają z niego dżemy, konfitury, soki, kompoty, wino, poncze, nalewki, likiery, wódki. Używany jest również w formie suszonej i kandyzowanej. Stosowany jest jest do ciast, deserów, czekoladek, cukierków, lodów, galaretek, jogurtów, sałatek i dań mięsnych. Ułatwia trawienie i pomaga w odchudzaniu.

  • Inne
    Ananas jest składnikiem wielu preparatów, stosowanych w ostrych stanach pourazowych i pooperacyjnych. Bromelina wyizolowana z ananasów oraz sok uzyskany z liści i owocni służą do produkcji kremów wyszczuplających i antycellulitowych. Z liści niektórych odmian ananasa otrzymuje się włókna przędzalnicze.

Nie należy spożywać zbyt dużych ilości ananasa, gdyż może działać zbyt energicznie na procesy trawienia.

Kategorie przepisów