28

mar 12

Aktinidia smakowita
Aktinidia smakowita - Źródło

Aktinidia smakowita

(Actinidia deliciosa)

Rodzina:

Aktinidiowate

Nazwy regionalne:

Kiwi

Czas zbioru:
  • Owoce, importowane

Wygląd:

Krzewiaste pnącze dwupienne o długości maksymalnej do 8 m (na plantacjach przycinane do 2 m). Pędy zdrewniałe, pokryte czerwonymi włoskami, owijające się wokół podpór. W dobrych warunkach rośnie bardzo szybko. Roczne pędy mogą osiągnąć grubość kciuka.
Liście jajowate, długości około 20 cm, pokryte czerwonymi włoskami.
Kwiaty duże kremowobiałe, o bardzo przyjemny zapach. Kwitnie na przełomie maja i czerwca.
Owoce – jagody wielkości kurzego jajka, w smaku słodko-kwaskowate. Skórka brązowa, porośnięta czerwonawym kutnerem. Miąższ soczysty, zielony, w środku białawy. Nasiona liczne, drobne, czarne, rozmieszczone wokół białego centrum owocu. Owoce dojrzewają w październiku lub listopadzie i długo utrzymują się na roślinie. Dobrze znoszą długotrwałe przechowywanie, można je transportować na bardzo duże odległości.

Występowanie:

Uprawiane w Nowej Zelandii, Australii, Kalifornii, Chile i nad Morzem Śródziemnym.
W Polsce importowane.

Zastosowanie:

  • Zastosowanie kulinarne
    Owoce kiwi są bogate w składniki odżywcze i witaminy, spożywane na surowo stabilizują ciśnienie krwi, regulują rytm serca, chronią przed chorobami serca i zmianami miażdżycowymi, regulują gospodarkę wapniowo- fosforanową, dbają o kondycję układu nerwowego, ułatwiają leczenie przeziębień i grypy, wpływają na poprawę samopoczucia i działają kojąco na nerwy, wspomagają oczyszczanie organizmu z toksyn. Spożycie 100 g owocu zaspokaja dzienne zapotrzebowanie na witaminę C u dorosłego człowieka.
    Owoce można spożywać w każdej postaci, jako świeże owoce, jako dodatek do ciast i sałatek. Można z nich sporządzać konfitury, soki.

Owoce kiwi nie są wskazane dla osób cierpiących na dolegliwości alergiczne po spożyciu owoców papai lub ananasa.Nie należy przygotowywać koktajli mlecznych z kiwi, bo owoc spowoduje, iż będzie on gorzki.

Kategorie przepisów