19

paź 12

Hyzop lekarski
Hyzop lekarski - Źródło

Hyzop lekarski

(Hyssopus officinalis L.)

Rodzina:

Wargowe

Nazwy regionalne:

Hizop, izop lekarski, józefek

Czas zbioru:
  • Ziele, pozyskiwane przed kwitnieniem

Wygląd:

Półkrzew, od 30 do 60 cm wysokości. Łodygi dołem zdrewniałe, wszędzie mają przyległe włoski. Liście równowąskolancetowate lub lancetowate, bezogonkowe, całobrzegie, przyległe do łodygi, częśto wywinięte w dół. Kwiaty fioletowoniebieskie, zebrane po kilka w wysokie pozorne kłosy, wyrastające w kątach górnych liści. Kielich jednostajny, o pięciu głęboko wciętych, trójkątnych rożkach, korona w kształcie kwiatu wargowego. Kwitnie od czerwca do września. Owoc – rozłupnia, rozpadająca się na cztery rozłupki.

Występowanie:

Pochodzi z basenu Morza Śródziemnego. Na północ od Alp często uprawiany jako roślina lecznicza i przyprawa. Rzadko spotykany zdziczały.

Zastosowanie:

  • Odwar z ziela – w przewlekłych nieżytach oskrzeli, astmie, rozedmie, w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła, w chorobach przewodu pokarmowego, wzdęciach, nadmiernej potliwości

  • Kąpiele z dodatkiem odwaru z ziela mają działanie antyseptyczne, ściągające, łagodzą stany zapalne i potliwość ciała (pozostawia przyjemny, swoisty zapach).
    Kąpiele stóp w odwarze z ziela stosuje się w nadmiernej ich potliwości

  • Zastosowanie kulinarne
    Ziele, mające ostry smak i zapach, stosuje się jako przyprawę do zup, serów, twarogu, sałatek, sosów, duszonych warzyw, mięs, farszy, majonezu.
    Kwiaty można dodawać do sałatek i surówek.

Kategorie przepisów