22

lip 12

Sosna pinia
Sosna pinia - Źródło

Sosna pinia

(Pinus pinea L.)

Rodzina:

Sosnowate

Nazwy regionalne:

Pinia; Nasiona znane są jako: orzeszki piniowe, orzechy pinii, pinocchi, piniole

Czas zbioru:
  • Orzechy piniowe, w Polsce importowane

Wygląd:

Drzewo iglaste, jednopienne, o wysokości do 20 m i średnicy do 6 m. Korzeń palowy, sięgający głęboko pod ziemię i mocno w niej zatwierdzony. Pień prosty, od pewnej wysokości rozwidlony. Kora szarobrązowa, głęboko bruzdowana. Korona gęsta, rozłożysta, zaczynająca się na wysokości 1-2 m, o pokroju parasolowatym. Igły o długości 12-15 cm, gęsto ułożone, barwy ciemnozielonej. Szyszki duże, a po rozłupaniu otrzymuje jadalne nasiona, się tzw. orzechy piniowe. Orzechy są podłużne, do 3 cm długości, barwy jasnokremowej. Zanim dojrzeją mijają trzy lata. Kwitnie od maja do czerwca.

Występowanie:

Basen Morza Śródziemnego, oraz na południowe wybrzeże Morza Czarnego. Często porasta wydmy tworząc malownicze gaje. Wymaga ciepłego klimatu, dlatego jest rzadko sadzona w Polsce.

Zastosowanie:

  • Zastosowanie kulinarne
    Orzechy piniowe mają podobny smak do migdałów i przyjemny słodkawy zapach. Spożywa się je w całości, zmielone, prażone, pieczone, smażone lub suszone. Są świetnym dodatkiem do farszy, sosów, dań z makaronu, jagnięciny, dziczyzny, sałatek owocowych, pikantnych, warzywnych, ciast, herbatników, ciasteczek. Są głównym składnikiem sosu pesto.
    Z orzechów piniowych wytwarza się olej.

Witaminy
CynkMagnez
Związki chemiczne
tłuszcz
Orzechy piniowe należy przechowywać w lodówce, gdyż szybko jełczeją.

Kategorie przepisów