24

lut 12

Muszkatołowiec korzenny
Muszkatołowiec korzenny - Źródło

Muszkatołowiec korzenny

(Myristica fragrans Houtt.)

Rodzina:

Muszkatołowcowate

Nazwy regionalne:

Gałka muszkatołowa, muszkatowiec, muszkat

Czas zbioru:
  • Nasiona importowane

Wygląd:

Wiecznie zielone drzewo, od 4 do 10 m wysokości. Kształt korony stożkowaty. Pień i gałęzie pokryte gładką, oliwkową korą przesyconą bezbarwnym sokiem czerwieniejącym na powietrzu. Liście podłużnie eliptyczne, skórzaste, całobrzegie, na końcu zaostrzone, na gałązkach osadzone skrętolegle. Roślina dwupienna, kwiaty zebrane w niewielkie kwiatostany, żeńskie o koronie trójpłatkowej białego koloru, z jajowatym słupkiem. Męskie z licznymi (około 10) pręcikami zrośniętymi w rurkę. Owoce to żółte torebki z czerwonym nalotem, około 8 cm długości, w kształcie okrągłym lub gruszkowatym. Po dojrzeniu mięsiste owocnie owoców pękają dwoma klapami odsłaniając purpurowobrązowe nasienie o bruzdowatej powierzchni i marmurkowym, białoszarym 'jądrze’, otoczone koronkowatą siateczką – osnówką. Nasiona po usunięciu owocni i osnówki nazywane są gałką muszkatołową.

Występowanie:

Pochodzi z Moluków czyli Wysp Korzennych (część Archipelagu Malajskiego). Obecnie roślina jest szeroko uprawiana w regionach klimatu tropikalnego. W Polsce importowana.

Zastosowanie:

  • Zastosowanie kulinarne
    Gałka muszkatołowa jest ceniona ze względów smakowych oraz zdrowotnych. Służy (często po sproszkowaniu) jako przyprawa do aromatyzowania potraw mlecznych, deserów, pierników, ponczu, ciast, mięs, bigosów, dań ze skorupiaków, win.
    Wysuszona osnówka z owocu muszkatołowca (zwana kwiatem muszkatołowym lub macis) jest używana jako przyprawa do keczupu i pikli. Jest pomocna w zwalczaniu reumatyzmu, wzdęć i zaburzeń oskrzelowych.

  • Inne Z uszkodzonych nasion wytwarza się tłuszcz zwany masłem muszkatołowym lub olejek eteryczny zwany olejkiem muszkatołowym, wykorzystywany w przemyśle kosmetycznym. Drewno z muszkatowca korzennego używane jest w meblarstwie, natomiast czerwony sok owoców dostarcza pięknej i trwałej farby.

Gałka muszkatołowa może być bezpiecznie stosowana w celach przyprawowych.Zbyt duże ilości gałki muszkatołowej są niebezpieczne. Mogą powodować konwulsje, przyspieszone bicie serca, suchość w ustach, nudności, zaparcia, halucynacje, odwodnienie i ogólne uczucie bólu.Spożycie bardzo dużych ilości gałki muszkatołowej prowadzi do tzw. zatrucia gałką muszkatołową – ostrego rozstroju psychicznego prowadzącego do uczucia nadchodzącej zagłady/śmierci i wstrząśnięcia.Nie należy spożywać dużych ilości gałki muszkatołowej w ciąży.

Kategorie przepisów