17

cze 13

Poziomka pospolita
Poziomka pospolita - Źródło

Poziomka pospolita

(Fragaria vesca L.)

Rodzina:

Różowate

Nazwy regionalne:

Czerwona jagoda, jagodnik, koziomki, poziombik, poziomka, poziomka jadalna, poziomka zwyczajna

Czas zbioru:
  • Liście pozyskiwane w okresie kwitnienia rośliny
  • Owoce zbierane w lipcu i sierpniu

Wygląd:

Bylina, od 5 do 30 cm wysokości o krótkim kłączu. Tworzy długie, nadziemne rozłogi, przez które potrafi się rozmnażać. Łodyga owłosiona. Liście zebrane w przyziemnej rozetce, trójlistkowe, brzegiem piłkowane, długoogonkowe, od spodu srebrzysto owłosione. Kwiaty białe, zebrane w skąpokwiatowe baldachogrona, promieniste, o 5 okrągłych płatkach korony i szerokich, trójkątnych listkach kielicha, w okresie owocowania znacznie odstający od owocu. Kwitnie od kwietnia do sierpnia. Owoc – wieloorzeszek, powstający przez zmięśnienie dna kwiatowego (tzw. owoc zbiorowy), czerwony, pachnący, smaczny. Owocuje od lipca do września.

Występowanie:

Bardzo często spotykana. Rośnie na zrębach, w wilgotnych zaroślach, runie leśnym.

Zastosowanie:

  • Napar z liści – w zaburzeniach jelitowych i trawiennych, w biegunce, miażdżycy, dnie, kamicy nerkowej, dolegliwościach wątroby, krwawieniach macicznych, żylakach odbytu, jako środek odtruwający (czyszczący krew), regulujący przemianę materii, pomocny w dolegliwościach skórnych, nieżytach żołądka, jelit, jamy ustnej i gardła.

  • Sok z owoców ma działanie wzmacniające, odżywcze, mineralizujące, witaminizujące, odtruwające, jest pomocny w kamicy nerkowej, chorobach serca, niewydolności krążenia obwodowego krwi

  • Przymoczki nasączone sokiem z owoców sa pomocne w regeneracji tkanki skórnej twarzy, lecza trądzik, wypryski i liszaje, będące wynikiem złej przemiany materii, oczyszczają skórę twarzy, zwężają pory, ujędrniają suchą i zwiotczałą cerę

  • Zastosowanie kulinarne
    Młode suszone listki są używane jako namiastka herbaty, można je również łączyć z prawdziwa herbatą.
    Owoce spożywa się w każdej postaci. Świeże są cennym surowcem dietetycznym, a robi się z nich takie przetwory jak: soki, konfitury, dżemy, kompoty.

Kategorie przepisów