Wygląd:
Bylina, do 50 cm wysokości. O aromatycznym zapachu. Łodyga ogruczolona, zwykle nie rozgałęziona. Liście dolne zebrane w różyczkę, grube, odwrotnie jajowate, całobrzegie, nieco owłosione. Koszyczki kwiatowe duże, pojedyncze. Kwiaty złocistożółte. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Owoc – niełupka, z puchem kielichowym.
Występowanie:
Łąki, połoniny, obrzeża lasów w górach. Na niżu rzadko spotykana.
Roślina chroniona!
Zastosowanie:
Odwar z kwiatów – w niedociśnieniu tętniczym krwi, niedokrwieniu kończyn (choroba Buergera) i mózgu, jako środek wzmacniający i uszczelniający naczynia włosowate, zapobiegający przekrwieniom, wybroczynom, zakrzepom żylnym, zmniejszający obrzęki i wysięki, pomocny w owrzodzeniach troficznych, czyraczności, w słabym wydzielaniu soków żołądkowych i żółci, krwawieniach poporodowych, owrzodzeniach żołądka i dwunastnicy, wstrząsach mózgu, w okresie przekwitania.
Wyciąg alkoholowy z kwiatów ma podobne zastosowanie jak odwar, jednak o nieco silniejszym działaniu.
Przymoczki nasączone wyciągiem alkoholowym z kwiatów – w dolegliwościach reumatyczno-artretycznych, nerwobólach, bólach barków, obrzękach pourazowych, krwiakach podskórnych, stłuczeniach, owrzodzeniach, oparzeniach, żylakowatości podudzi, egzemach, po ukąszeniach przez owady.