Wygląd:
Półkrzew, od 10 do 35 cm wysokości, o aromatycznym zapachu. Pędy podnoszące się, dookoła owłosione. Łodygi proste, drobne. Liście naprzeciwległe, równowąskie do eliptycznych, na brzegu podwinięte, od spodu gęsto owłosione, siedzące. Kwiaty różowofioletowe, podzielone na wargę górną i dolną, skupione w wielowarstwowe, wydłużone kwiatostany, często mające kilka innych wijących się płatków w pachwinach liści. Kwitnie od maja do października. Owoc – rozłupnia.
Występowanie:
Powszechnie uprawiana w ogródkach jako roślina lecznicza i przyprawowa. W krajach śródziemnomorskich spotykana na trawnikach.
Zastosowanie:
Odwar wodny z ziela – w nieżytach jamy ustnej, gardła, oskrzeli, stanach zapalnych błony śluzowej żołądka i jelit, w grzybicy jamy ustnej, anginie, w suchym męczącym kaszlu z zaleganiem flegmy, kokluszu, w braku łaknienia, zaburzeniach trawiennych, wzdęciach
Wyciąg alkoholowy z ziela ma podobne działanie jak odwar wodny
Okłady z papki z ziela są pomocne w złamaniach kości i zwichnięciach stawów
Przymoczki nasączone odwarem z ziela – w łojotokowym zapaleniu skóry, trądziku, świerzbie, liszajowatości, egzemach i innych drobnych dermatozach.
Kąpiele z dodatkiem odwaru z ziela mają działanie odkażające, przeciwzapalne, wzmacniające i uspokajające, są pomocne w chorobach skórnych spowodowanych bakteriami ropotwórczymi lub grzybami chorobotwórczymi
Zastosowanie kulinarne
Świeże i suszone listki stosuje się jako przyprawę do zup, ryb, mięs, duszonych i gotowanych warzyw, grzybów, pizzy, farszy, twarożku.