15

cze 13

Arbuz zwyczajny
Arbuz zwyczajny - Źródło

Arbuz zwyczajny

(Citrullus vulgaris (L.) Schrad.)

Rodzina:

Dyniowate

Nazwy regionalne:

Arbuz, kawon

Czas zbioru:
  • Dojrzałe owoce

Wygląd:

Roślina jednoroczna o rozległym i płytkim systemie korzeniowym. Łodyga okrągła w przekroju, o długości 2-3 m, płożąca się, czasami podnosząca się. Liście duże, ciemnozielone, dolne sercowate, górne silnie powcinane trój- lub pięciodzielne, osadzone na ogonkach liściowych. W węzłach liściowych wyrastają wąsy czepne.
Kwiaty żółte lub zielonożółte, niewielkie, wyrastają pojedynczo w kątach liści. Korona połączona w rurkę, z pięcioma płatkami. Na jednej roślinie występuje 10-30 kwiatów żeńskich i 100-400 męskich.
Owocami są duże jadalne jagody o masie nawet do 15 kg. Miąższ o słodkich orzeźwiającym smaku, ciemnoczerwony, pomarańczowy, żółty lub biały. Zewnętrzna część owocu składa się z dwóch warstw, jest mocna i twarda, w kolorze ciemnozielonym, zwykle nakrapiana promieniście w różnych odcieniach zieleni. Nasiona mają barwę od białej lub żółtej poprzez żółtobrązową, brązową i czarną do czerwonej, a nawet zielonej. Istnieją również odmiany bezpestkowe.

Występowanie:

Pochodzi z Afryki. Powszechnie uprawiany w wielu krajach. W Polsce głównie w szklarniach.

Zastosowanie:

  • Zastosowanie kulinarne
    Miąższ arbuza spożywa się na surowo, jak również w postaci sałatek i przetworów.
    Korzystnie działa na przemianę materii, wpływa korzystnie na układ pokarmowy, zalecany jest dla chorych na nerki, wspomaga leczenie chorób nowotworowych, chroni przed promieniowaniem UV, polepsza ukrwienie, świetnie gasi pragnienie.

  • Okłady z miąższu owoców działają ściągająco i tonizująco, są pomocne w stanach zapalnych skóry i zajadach.

Kategorie przepisów